Rychlé a radikální hubnutí – jaké jsou rizika
V dnešní době chceme všechno rychle a jednoduše. Výjimkou proto není ani hubnutí. Často se uchylujeme k radikálním řešením, jen abychom co nejrychleji dosáhli požadovaného výsledku. Nicméně, kromě krásné postavy má takové rychlé hubnutí i mnohé jiné důsledky, které mohou být nebezpečné. Víte o nich?
Blížící se léto je jedním z nejčastějších důvodů, proč chceme rychle zhubnout. Jsme ochotni podstoupit týdenní hladovění jen proto, abychom doběhli to, co jsme po celý rok zanedbávali. Kromě toho, že si právě takto získanou štíhlou linii neudržíme dlouho, na nás čekají i další úskalí. Pravidelné cvičení, pestrá strava a dostatek odpočinku má na naše tělo mimořádně příznivé účinky. To se však nedá říct o krátkodobých dietách, které tak rádi a často držíme. Seznam rizik, která jsou s tím spojené, je mnohem delší a pro tělo devastujúcejší než rychle „shozená“ kila. Naše tělo je totiž navyklé na určitý přísun živin, několikrát do dne. Je proto jasné, že pokud ze dne na den tento návyk porušíme nebo radikálně změníme, odrazí se to hlavně na našem zdraví.
Toto jsou největší rizika radikálního hubnutí
Hrozí vám psychická trauma. Jen málokdo si spojuje rychlé hubnutí s psychickými problémy, ale vyskytují se poměrně často. Ne každému se podaří zhubnout tak rychle jak by chtěl, popřípadě nezhubne vůbec. Z příliš velkého očekávání a přesvědčení, že zhubnout musíme (navíc, pokud se nakonec ani nenaplní), se může rychle vyvinout psychická trauma, zvýšené napětí a může to projít až do bulimie či mentální anorexie. Radikální změna stravování v nás vyvolává zbytečný stres, nervozitu a celkově nám znepříjemňuje život. Zvolte si proto raději postupný a pro vás příjemný způsob hubnutí.
Rychlé hubnutí je pro organismus obrovská zátěž. Pokud ze dne na den drasticky změníte své stravovací návyky a přestanete přijímat pro tělo důležité látky, uvnitř těla nastane úplný chaos. Při nedostatku základních látek začne tělo utrácet a přeměňovat vlastní zásoby, kvůli čemuž se naruší přirozený metabolismus. Navenek se to časem projeví jako jojo efekt, ale uvnitř bude organismus trpět kvalitativní podvýživou, bude snížená obranyschopnost a snadněji dojde k rozvoji vážnějších onemocnění. Věnujte proto hubnutí dostatečně dlouhý a přiměřený čas, snažte se více hýbat a jíst zdravou a hlavně vyváženou stravu. Na výsledek budete sice čekat déle, ale bude dlouhotrvající a opravdu účinný.
Nepřiměřené hubnutí je velmi nebezpečné hlavně pro ženy. Ženské tělo je více náchylné na změny, a to se týká hlavně hormonů. Při nedostatečném příjmu vápníku a vitaminu D může dojít k rozvoji osteoporózy, která se projeví zvýšenou lámavostí kostí. Je to nebezpečné hlavně proto, že osteoporóza trápí mnoho žen v menopauze období, kdy dochází, kvůli úbytku estrogenů, ke změně kvality kostí. Pozor, tento stav je nezvratitelný a může se objevit až po letech. Kromě toho se u žen, které drží diety, často vyskytuje bolestivá a nepravidelná menstruace.
U obézních lidí při hubnutí dochází k vážným poruchám organismu. K drastickým způsobem hubnutí se často uchylují obézní lidé, popřípadě lidé trpící vážným onemocněním. V takových případech je rychlé a nepřiměřené hubnutí opravdu nebezpečným řešením. Minerálová nerovnováha naruší funkci ledvin a to může ovlivnit mnohé jiné orgány, například srdce. V takovém případě je vhodné poradit se s odborníkem a lékařem.
Neztratíte pouze hmotnost, ale i svaly. Mezi lidmi panuje mylná představa, že při rychlém hubnutí jdou „dolů“ pouze nežádoucí kilogramy, ale spolu s nimi ubývají a ochabují i svaly. Nedostatečná výživa může navíc zapříčinit i zhoršení činnosti svalů či nervů, nakolik nedostatečné množství minerálů, jako sodík či draslík, přímo ovlivňuje jejich funkci. Projeví se to zvýšenou únavou až netečnosti. Předejít se tomu dá jednoduše – pravidelným pohybem, díky kterému si posílíte a udržíte svalovou hmotu.
Asi nejznámějším a méně vážným vedlejším účinkům rychlého hubnutí jsou strie. Ty vznikají na různých částech těla v důsledku nadměrného a rychlého natažení kůže. Nejčastěji se s tím setkávají ženy během těhotenství, když rychle přiberou, ale stejně je způsobuje i nadměrný úbytek hmotnosti, například během hubnutí. Vznikají z jednoduchého důvodu – naše pokožka obsahuje elastická vlákna, které se po nadměrné zátěži přetrhnou a odhalí tak drobné cévy, což vidíme na kůži jako červené nebo fialové strie. Nepatří k nebezpečným důsledkem rychlého hubnutí, ale mnohé ženy se díky nim cítí méně přitažlivé. Nemusíte se ale bát, i když se jim někdy nedá vyhnout, dá se jejich rozsah alespoň eliminovat. Pomůže vám s tím dostatek čisté vody, vitamíny a hydratace.
Nepříjemným výsledkem rychlého hubnutí může být vypadávání vlasů či zvýšená lámavost nehtů. Důvod je jednoduchý – pokud budete chtít rychle zhubnout, budete muset zvolit opravdu radikální dietu. Kvůli ní se do vašeho těla nedostane dostatek minerálů a vitamínů, které jsou pro vlasy potřebné. Vypadávání vlasů je typické při nedostatku selenu, železa, zinku a vitaminu A. Pomoci vám s tím může náš přípravek eSlim, který obsahuje kofein a ten dokáže aktivovat a urychlit růst vlasových kořínků.
K dalším nepříjemnostem, které můžete při rychlém hubnutí pociťovat, patří suché ústa, zvýšená únava, zácpa, bolest hlavy a páteře, nízký krevní tlak, zvýšená citlivost na chlad, závratě a žlučové kameny.
Je rychlé hubnutí opravdu účinné?
Ne. Tělo nebude dostávat to, co potřebuje a po rychlém zhubnutí můžete očekávat ještě rychlejší jojo efekt. Jednodušší způsob, jak rychle zhubnout, je přestat přibírat.
Jak dlouho by měla trvat radikální dieta?
Maximálně týden a to pouze u zdravých lidí. Následně by mělo dojít k postupné obnově, přičemž by se měl zvýšit přísun minerálů a vitamínů.
Dá se vyhnout jojo efektu?
Ano, dá, pokud si zvolíte pomalou změnu životního stylu a ne jen stravování. Čím mírnější změna to bude, tím lepší a delší bude výsledek.
Kolik kilogramů bychom měli zhubnout, aby to bylo „zdravé“ hubnutí?
Průměrně by to mělo být 0,5 až 1 kilogram za den, ale u každého člověka to je jiné. Závisí na aktuální váhy, od metabolismu, od stavby těla a mnoha dalších faktorech.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě