• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Zdravý životní styl, jeho účinky na hubnutí a jaký pohyb a strava jej tvoří

zdravý živnotný styl

O zdravém životním stylu mnozí lidé pouze mluví a píší, ale někteří se tak snaží i skutečně žít. To, jaký životní styl máte, dokáže vaše zdraví ovlivnit v průměru až na 80%, zvláště pokud jde o tělesnou hmotnost, hubnutí nebo naopak přibírání.

Zbývajících 20% ovlivňují především ostatní faktory, například dědičnost, genetická predispozice nebo zdravotní péče. Zdravý životní styl podle většiny dostupných studií prodlužuje věk a kvalitu života, ať už se jedná o fyziologické zdraví nebo psychomatické. Co všechno do něho patří, jak by měl vypadat a jaké jsou jeho účinky?

Co je životní styl a jeho vliv na zdraví a hubnutí

Životní styl je všeobecný pojem pro souhrn všeho, jak žijete, co jíte a co všechno ovlivňuje vaše fyziologické zdraví, psychologické zdraví a život. Patří sem stravovací návyky, pitný režim, zlozvyky, pohybová aktivita, vliv stresu i vliv okolí.
Při zdravém životním stylu lidé cílevědomě, dlouhodobě, pravidelně a systematicky řeší zdravé stravování, pohyb, spánek, eliminaci stresu i psychohygienu.

Životní styl je také ovlivněn jídelníčkem, pitným režimem, množstvím a zastoupením živin v těle a toxickými látkami, například obsaženými v alkoholu, cigaretách či z okolního ovzduší a prostředí. Všechno toto ovlivňuje fyziologii organismu a to, v jakém stavu se nachází. Vliv je patrný ve fyziologické i psychogenní oblasti.

Pokud jde o zdravý životní styl a jeho vliv na tělesnou hmotnost, zdravé stravovací návyky ve spojení s pohybem jsou nejlepší prevencí proti vzniku nadváhy či obezity a pozitivně ovlivňují nejen hubnutí, ale i udržení zdravé hmotnosti.

To s sebou přináší také zdravé fungování srdce, cév, metabolismu či trávení. Lidé, kteří naopak nedodržují zásady zdravého životního stylu, mají komplikace týkající se cholesterolu, nadměrné tělesné hmotnosti, únavy, krevního tlaku či imunity. Kromě toho se délka jejich života zkracuje rychleji a jeho kvalita je mnohem nižší.

Oblasti, které do zdravého životního stylu patří

Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje důležitost zdravého životního stylu. Jeho nedodržování nebo „cheatování“ si mohou časem zeptat svou daň.

Ať se vám to líbí nebo ne, ignorováním zdravých zásad životního stylu klesá kvalita vašeho života, přicházejí různá onemocnění a výrazně se zhoršuje i vaše kondice. To vše ovlivňují určité faktory, ať vnější nebo částečně i vnitřní.

Mezi oblasti zahrnující zdravý životní styl patří:
• jídelníček a způsob konzumace stravy, skladba potravin může zhoršit i zlepšit funkce metabolismu a zdraví a funkce trávicí soustavy
• pitný režim, kde dostatečný a pravidelný příjem tekutin je zdrojem živin, minerálů a vitamínů a současně pomáhá k vyplavování škodlivin
• fyzická aktivita, která zahrnuje přirozený pohyb, ale také cílené sportování nebo cvičení a to v podobě aerobních i anaerobních aktivit
• odpočinek pro organismus, aby se zregeneroval, odpočinul, doplnil vydanou energii a během spánku dokázal obnovit celý nervový systém

Pokud jde o faktory, které na zmíněné oblasti působí, jsou to skladba stravy, forma a složení živin a přijatých látek do těla, způsob jejich využití v organismu a spálení nebo uložení, fyzická námaha, psychosomatická zátěž, fyziologický odpočinek a psychogenní odpočinek. Zmíněné faktory životní styl ovlivňují pozitivně i negativně.

Které faktory zhoršují zdravý životní styl

Rodiče se snaží vést své děti ke zdravému životnímu stylu již od samého dětství. Mnoho lidí to ví, avšak přesto nedělají nic pro zlepšení svého životního stylu. Nezdravý způsob životního stylu je absolutním protikladem toho zdravého.

Tady jsou faktory, které životní styl zhoršují nejvíce:

Kouření a alkohol: Neexistuje nic, co by poškozovalo lidské zdraví tak výrazným způsobem, jako je konzumace alkoholu nebo kouření cigaret. Především jde o srdečně-cévní onemocnění a vznik rakoviny, které jsou často vyvolány hlavně těmito dvěma faktory. Kromě toho zhoršují činnosti metabolismu což ovlivňuje hmotnost.

Tučná, mastná, sladká a přesolená jídla: V dnešní době je naprosto normální, že se nestíháte najíst nebo navařit si doma a tak zvolíte rychlá občerstvení nebo polotovary, které jsou nezdravé. Vyjmenované typy jídel neobsahují téměř žádné prospěšné živiny a jsou nejlepším příkladem nezdravého stravování a nezdravé životosprávy.

Málo ovoce, zeleniny a ryb: Dostatečný příjem ovoce, zeleniny a konzumace ryb jsou v dnešní době stále více v zapomnění. V těchto potravinách se nachází nejvíce živin, které podporují všechny biologické činnosti organismu. Při jejich dlouhodobé absenci hrozí tělu nedostatek vitamínů a následně se to projeví na zdraví organismu.

Příliš mnoho stresu a málo spánku: Stres je jedním z faktorů, které člověk nedokáže ovládat, avšak dokáže ho zpracovat. Pokud jste dlouhodobě vystaveni stresu, ať už v práci nebo kvůli osobním problémům, projeví se to. Stres výrazně ovlivňuje kvalitu zdraví, zhoršuje spánek a je-li spánku málo, je vidět na metabolismu, trávení i imunitě.

Nezdravý biorytmus během dne: Nastavení vašeho biorytmu ovlivňuje psychické i tělesné funkce a také vaši výkonnost. Nezdravý biorytmus vzniká v důsledku nadměrné pracovní zátěže, dlouhým ponocováním nebo naopak pospáváním během dne. To se nutně odrazí v tělesné hmotnosti a zdraví kardiovaskulární i nervové soustavy.

Nedostatek pohybu: V dnešní době mnoho lidí preferuje namísto pohybu na zdravém vzduchu pobyt v obchodním centru a přirozenou chůzi nahradilo auto. Fyzické a pohybové aktivity mají obrovský význam pro fyziologické i psychogenní funkce a zdraví. Málo pohybu ve spojení se sedavou prací jsou pro životní styl smrtící.

Jak na zdravý životní styl? Strava, pohyb, bylinky i odpočinek

Životní styl je způsob života a proto, chcete-li změnit nezdravý ve zdravý, musí to být o komplexní změně přístupu k celému životu. Názory odborníků na zdravý životní styl jsou poměrně jasné a zahrnují jídelníček, pitný režim, pohyb i odpočinek.

Mezi nejlepší změny životního stylu patří tyto:

Zdravý jídelníček plný živin: Pro zdravý životní styl je mimořádně důležité konzumovat potraviny, které jsou plné živin. Ve vašem každodenním jídelníčku by měly být ryby, libové maso, oříšky, zdravá zelenina a ovoce, luštěniny a semínka a to v optimálním mixu. Jen tak dostanete do těla zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu a sacharidy.

Pravidelné stravování: Pravidelné stravování je také důležitou součástí zdravého životního stylu. Při normálním stravování 5 porcí denně ve stejnou dobu dokáže tělo lépe zpracovat přijatou stravu. Vyhýbejte se přejídání nebo naopak hladovění, naopak čím větší počet menších porcí za den, tím lepší trávení a metabolismus.

Zdravý pitný režim: Nejen jídlo, ale také příjem tekutin je podstatný pro zdravý životní styl. Spousta lidí pije tekutiny jen tehdy, když mají žízeň, ale i zde platí, že klíčem je pít pravidelně a v menším množství. Držte se poměru, že člověk by měl vypít na každých 15 kg své tělesné váhy denně 0,5 litru tekutin, ideální vody, čajů a šťáv.

Pravidelný pohyb: Každý druh pohybové aktivity má význam nejen pro fyzické zdraví, ale také pro to duševní. Díky fyzické aktivitě se zvyšuje energetický výdej, stimulují se trávení a metabolismus a zlepšuje kondice. Snažte se co nejvíce chodit pěšky ak tomu přidejte nějakou cílenou aktivitu, například běh, kolo, brusle, plavání či HIIT.

Odpočinek přes den proti stresu: Zdravý životní styl je ovlivněn i odpočinkem v rámci rušného dne a eliminací stresových vlivů. Při nárazovém stresu tělo produkuje hormon kortizol, který ovlivňuje metabolismus, trávení i chuť k jídlu. Kvalitním odpočinkem dokážete stres účinně zmírnit a mít pod kontrolou jeho negativa.

Omezení kouření a alkoholu: Kouření je jedním z nejhorších faktorů a dokud se ho nezbavíte, svůj životní styl nezlepšíte. Třeba ho omezit úplně, protože velmi negativně ovlivňuje celý organismus, nejen na hubnutí. Druhou změnou musí být co největší omezení alkoholu, ideální také úplně nebo alespoň na minimum.

Plnohodnotný zdravý spánek: Nejen aktivita, ale i odpočinek jsou pro vás důležité. Během dne si dopřejte čas odpočinku, což pomůže i ke zmírnění stresu a jeho negativních vlivů tělo. Věnujte se nějakému hobby nebo nenáročné činnosti. V noci je nezbytný kvalitní spánek, který by měl trvat alespoň 8 hodin bez rušivých vlivů.

Doplňky výživy: Na podporu efektivnějšího hubnutí, ale také metabolismu, trávení či zdravějšího životního stylu můžete použít hotové přípravky. Jedná se o doplňky výživy, které obsahují vysokou koncentraci přírodních a pro tělo prospěšných látek. Jsou dostupné volně a umíte je užívat přesně, dlouhodobě a bez nějakých vedlejších účinků.

Nejčastější dotazy o zdravém životním stylu a jeho účincích

Zdravý životní styl je téma, o které se začne dříve či později zajímat jednou každý. Ať už jde o zhoršení zdraví vlivem vyššího věku nebo nezdravé životosprávy, přibírání, vyšší tlak a vyšší cholesterol, internetové diskuse jsou plné otázek a témat.

Co se ohledně zdravého životního stylu často řeší?

Kolik hodin spánku je zapotřebí pro tělo?

Spánek je velmi podstatnou součástí životního stylu a v organismu ovlivňuje několik činností, včetně psychiky. Každý člověk je jiný, ale obecně se dospělým osobám doporučuje spát minimálně 6 hodin, ale ne zas déle, než 10 hodin denně. Ještě důležitější je, abyste chodili pravidelně spát a pravidelně vstávali a spánek byl bez přerušení.

Jak často je třeba se věnovat aktivnímu pohybu?

Pokud se rozhodnete cvičit, tak množství tréninků, které týdně absolvujete, závisí především na typu sportovní aktivity a její intenzitě. Pokud jde o sporty, nejvíce se doporučuje provádět ho pravidelně dvakrát až čtyřikrát týdně s přestávkami na odpočinek. Budete-li cvičit velmi tvrdě a často, můžete si ublížit a organismus přetížit.

Pokud jde o stravování, kolikrát denně je třeba jíst?

Výživoví poradci doporučují jíst pětkrát denně, ale není třeba se tohoto čísla striktně držet. Někomu mohou vyhovovat jen tři jídla, ale nejdůležitější je přijmout tolik kalorií, kolik jste schopni během dne i energeticky vydat. Základem stravování musí být pravidelnost a nevynechávání snídaně, která by měla obsahovat nejvíce energie.

Které sladkosti jsou nejlepší a zdravou volbou?

Každý občas dostane chuť na mlsání a nejraději by vyjedl celý regál plný sladkostí, ale je jasné, že skoro všechny jsou nezdravé. Pokud mají být součástí vašeho zdravého životního stylu, pak volte spíše ovoce, proteinové palačinky nebo ovesné vločky. Naopak jednoduché cukry z klasických sušenek, napolitánek či čokolád jsou nevhodné.

Je nějaká věková skupina, která je více riziková?

Zdravý životní styl je záležitostí bez ohraničení věku, kde by mělo být samozřejmostí cílevědomé dodržení postupů pro duševní i fyzické zdraví. Přesto platí, že ve vyšším věku jsou některé jeho aspekty náročnější, např. dostatek pohybu a kvalitního spánku. Na to by měli nejvíc dbát muži i ženy ve věku nad 60 let.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Pokud se snažíte zhubnout, aniž byste řešili svůj životní styl, je to chyba. Komplexní problém, jakým je vysoká hmotnost, vyžaduje komplexní řešení. Jeho součástí by měly být také přírodní doplňky podporující metabolismus a také trávení.

Jejich účinky jsou přirozené a ovlivňují celé zdraví:

• kombinace přírodních složek podporuje veškeré metabolické činnosti a trávicí procesy, což optimalizuje a urychluje snižování hmotnosti
• ve většině případů je složení kombinováno rostlinami, minerály a vitamíny, které tělo potřebuje a jsou zde zastoupeny ve vyšší koncentraci
• kromě metabolismu, trávení a hubnutí obsahují látky podporující srdce, cévy, nervový systém, imunitní systém a zdraví kůže a vlasů
• přírodní látky pomáhají i při poruchách se spánkem, zpomalují buněčné stárnutí, snižují únavu a naopak zvyšují energii i vitalitu těla

Složení těchto doplňků sestává z přírodních látek, například aminokyselin, vitamínů, minerálů a rostlinných extraktů. Na rozdíl od syntetických látek jsou ty přírodní k tělu šetrné, nevyvolávají negativní účinky a jsou dostupné bez receptu. Samozřejmě jsou laboratorně testovány a mají vyvážené složení ve velmi vysoké koncentraci.

eSlim® speciálně pro hubnutí a pro zdravý životní styl

Podpořit hubnutí a zdravý životní styl můžete s využitím více doplňků na trhu, přičemž mezi ty nejkvalitnější a dlouhodobě ověřené patří eSlim®.

eSlim® je určen pro každého bez ohledu na věk a pohlaví, je certifikován a schválen Úřadem veřejného zdravotnictví ČR a má unikátní složení sestává z bylin, aminokyselin a vitamínů. Nenajdete zde žádné škodlivé nebo rizikové chemikálie.

Pokud jde o složení, eSlim® obsahuje přírodní látky:

• Zelený čaj a Divý pomeranč zrychlují váš metabolismus
• Kofein a Chilli pomáhají termogenezi a spalování tuků
• Guarana má povzbuzující účinky a pomáhá také proti stresu
• L-Karnitin podporuje efektivnější spalování kalorií a tuků
• antioxidant vitamín C je skvělým zdrojem energie a vitality

Přírodní produkt značky eSlim® je díky svému složení zaměřen především na redukci tělesné hmotnosti. Stimuluje metabolismus, spalování tuků, snižuje chuť k jídlu a je prevencí proti přejídání, stejně tak podporuje energii a regeneraci. Doplněk nejlépe působí, pokud jej užíváte pravidelně každý den a dlouhodobě.

V kombinaci s vyváženou stravou, pravidelným pohybem, správným pitným režimem a omezením rizikových faktorů je eSlim® výjimečně účinný. Je dostupný bez receptu či lékařského vyšetření a lze jej koupit online na oficiální webstránce.

Závěrečné shrnutí zkušeností se zdravým životním stylem

Změna životního stylu je rozhodnutí, které musí přijít přirozeně a bez většího nátlaku okolí. Jedná se o dlouhodobější proces, který zahrnuje komplexní změny.

Úvod změn bývá u všech téměř stejný, ale až později přijde uvědomění si, že to není až tak jednoduché. Často za to může především nedostatečná motivace, nárazový stres v práci či doma nebo jen slabé výmluvy o tom, jak to nejde nebo to nestíháte. To jsou také důvody, proč je nezdravý styl většiny populace docela běžný.

Spousta lidí podceňuje v současnosti fyzickou aktivitu i odpočinek, stejně tak složení jídel či nápojů, ale i pravidelnost a způsob jejich příjmu. Oblastí, která trpí také v rámci životního stylu, je dostatečně kvalitní spánek a zdravá spánková hygiena.

Zkušeností ukazují, že cesta ke zdravému životnímu stylu vede skrze změnu nejen na začátku, ale z dlouhodobého hlediska. Pokud se začnete stravovat lépe, budete se pohybu věnovat alespoň třikrát týdně a spojíte to s odpočinkem, budete se cítit lépe nejen po fyzické stránce, ale také po mentální. Snížení hmotnosti je pak otázkou času.

Chcete-li docílit efektu změny rychleji, efektivněji a viditelněji, právě podpůrné doplňky výživy se 100% přírodním složením jsou nejlepší cesta. Se značkou eSlim® získáte komplexní produkt s dlouhodobým a zejména bezproblémovým užíváním.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě