Vedlejší účinky detoxikace
Detoxikace je pro naše tělo velmi důležitá a prospěšná. Chemikálie, které se do našeho těla dostávají z prostředí a ze stravy, jsou v kombinaci se stresem pro naše tělo velmi nebezpečné. Často si ani neuvědomujeme, že toxiny, které se takto hromadí v našem těle, stojí za vážnými onemocněními.
Co je to detoxikace?
Detoxikace je formou očisty těla. Toxiny se do našeho těla dostávají nejvíce ze stravy a prostředí, a tělo si s nimi většinou dokáže poradit samo. O přirozenou detoxikaci se stará játra spolu s ledvinami, které pročišťují krev a následně lymfatické uzliny, které škodliviny odstraňují. Další složku tvoří plíce, trávicí systém a pokožka. Čím více jsme ale vystavováni těmto nečistotám a čím méně dáváme tělu prostor na samočištěním, tím dříve dochází k jeho poškození.
Poškození se začne na úrovni buněk a postupným odumíráním buněk může dojít až k poruchám celých orgánů. Proto se v dnešní době tak hodně mluví o antioxidantů, které vůči toxinům a volným radikálům účinně bojují. Samotná detoxikace nám jednak zajistí zvýšený přísun antioxidantů a zároveň nám pomůže s rychlejším odstraněním všech nebezpečných látek z těla. No i přesto, detox s sebou přináší i mnohé nepříjemnosti.
Nevýhody detoxikace
Při detoxikaci je nejdůležitější změna stravovacích návyků a právě to s sebou často přináší nepříjemnosti ve formě průjmů nebo naopak ve formě zácpy. Zvýšený přísun tekutin urychlí peristaltiku a tím i vylučování. Syrové čerstvé ovoce a nadbytek vlákniny vás může potrápit zácpami, někdy až bolestivými. Nejde o dlouhotrvající stav, takže se určitě nenechte odradit.
Většina detoxikačních kúr zahrnuje velké množství zeleniny a ovoce, což může způsobit, že váš organismus bude nadměrně překyselený. Projeví se to pálením žáhy, které může trvat i několik dní. Mohou za to hlavně citrusy, které jsou většinou hlavní složkou detoxikační diety. Pomoci vám může zázvorový, fenyklový nebo anýzový čaj či sklenici čisté vody.
Častým vedlejším účinkem při detoxikaci bývá bolest. Je to však zcela běžný důsledek čištění organismu. Postupné uvolňování toxinů do krve může způsobit bolesti hlavy. Ty lze pociťovat i v případě, že budete konzumovat zeleninu, v níž se nacházejí dusičnany. Například celer a řepa vám mohou způsobit bolesti, protože nadměrně rozšiřují cévy. Kromě toho se mohou přidružit i bolesti svalů, které jsou způsobeny náhlým poklesem kalorického příjmu. Nemusíte se obávat ani sahat po lécích proti bolesti, protože ty celý proces pouze zpomalí.
Velmi často se stává, že během detoxu zůstane naše tělo dehydrované. Nedostatek tekutin může následně podpořit silnější bolest hlavy i zácpu. Nezapomínejte proto během očišťování pít dostatečné množství vody – čaje ani smoothie nedokážou nahradit čistou vodu. Doporučenou denní dávkou během detoxikace jsou alespoň 3 až 4 litry vody. Dejte si ale pozor a nepijte příliš mnoho vody – hrozí nadměrné ředění krve, pokles hladiny sodíku v krvi a s tím se opět spojují bolesti, nevolnost až zvracení.
Únava je dalším nepříjemným průvodním příznakem čištění organismu. Pokud náhle snížíte svůj kalorický přísun a stejně i přísun cukrů, vaše tělo nebude mít energii. Veškerá energie dojde na čištění a vy se tak budete cítit mnohem horší než před detox. Nejlepším způsobem, jak se tomuto vyhnout, je zvolit správný typ detoxikace, respektive nezačít s radikálním detox náhle, ze dne na den.
Detoxikace není pro každého a pokud trpíte vážnějším či chronickým onemocněním, je lepší poradit se s lékařem. U většiny detoxikačních kúr je základem stravy ovoce a zelenina. Ty jsou velkým zdrojem cukru, takže lidé trpící cukrovkou by měli vyzkoušet jiný způsob očisty. Problém mohou pociťovat i lidé trpící onemocněními žlučníku, protože během detoxu se většinou vyloučí tuky a to i ty zdravé, což může narušit činnost tohoto orgánu.
Během detoxikace můžete pociťovat zvýšenou nervozitu, malátnost, zhoršení stavu pleti, zvýšenou teplotu, bušení srdce a závratě. Proto věnujte detoxikaci dostatek času a pořádně se připravte. Rozhodně se nedoporučuje vrhnout se na ni okamžitě a nastavit si ten nejtvrdší režim; je lepší postupovat pomalu a racionálně. V případě jakýchkoliv potíží raději vyhledejte lékaře.
Jak se vyhnout vedlejším účinkům detoxikace?
Pijte hodně vody. Naše tělo je z velké většiny tvořeno vodou, proto pokud chcete podpořit přirozenou detoxikaci, je nutné dodržovat pravidelný pitný režim. V období detoxikační kúry byste měli přísun vody zvýšit, a to i přesto, že zelenina a ovoce ji obsahují. Voda urychlí proces hojení, podpoří funkci ledvin, které pročišťují krev, podpoří čištění těla přes pokožku ve formě potu a v neposlední řadě i přes trávicí trakt.
Přijímejte dostatečné množství vitamínu C. Vitamíny jsou významné antioxidanty a pomáhají buňky v našem těle chránit před volnými radikály a toxiny. Mimo jiné, podporují obnovu buněk, imunitu a činnost jater, která je dalším orgánům, ve kterém dochází k detoxikaci. Velké množství vitamínu C se nachází v citrusech, jahodách, jablkách, ale iv zelenině a v našem přípravku eSlim®, díky kterému urychlíte proces hubnutí a zlepšíte činnost metabolismu.
Dopřejte si více spánku. Během spánku se naše tělo regeneruje, všechny buňky se obnovují a škodliviny se odplavují. Navíc kvalitní spánek podporuje hubnutí, takže čím více budete spát, tím lépe se budete cítit. Doporučuje se nastavit si pravidelný spánkový režim, to znamená, chodit spát v přibližně stejnou hodinu každý den a minimálně 7 hodin. Pozor, příliš dlouhý spánek – více než 9 hodin denně, proces čištění určitě neurychlí, ba naopak, může spíše uškodit.
Nezapomeňte na pohyb. O důležitosti pravidelného pohybu ví už snad každý. I několikaminutová procházka denně dokáže zlepšit proudění krve, tím pádem i odvod odpadních látek, urychlit metabolismus, zlepšit okysličení orgánů a celkově tak zlepšit správný chod organismu. Pokud chcete své tělo dokonale očistit, hejbejte se pravidelně – už jen samotným pocením urychlujete detoxikaci.
Vláknina je důležitá. V běžné stravě přijímáme pouze minimální množství vlákniny a přitom její účinek na náš organismus je nesmírný. Tím, že ji tělo neumí strávit, dokáže po silnici přes trávicí trakt na sebe nachytat škodlivé látky, bakterie a jiné nestrávené zbytky, které mohou našemu tělu způsobovat problém. Pokud se rozhodnete pro detox, určitě zahrňte do své diety dostatečné množství ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu. Nachází se hlavně v jablkách, hruškách, zelí, ale i v luštěninách a ořechách.
Důležité otázky
Odkud se dostávají do těla toxiny?
Největším zdrojem toxinů jsou cigarety, alkohol, konzervanty, dochucovadla a barviva ve stravě, léčiva podávané hospodářským zvířatům, herbicidy a pesticidy, zplodiny v ovzduší a sulfáty, které jsou ve všem, co pění (sprchovací mýdla, šampony, zubní pasty).
Jakým potravinám je třeba zabránit během detoxu?
Vyhnout byste se měli těmto potravinám, jinak nemá detoxikace žádný účinek: rafinovaný cukr, bílá mouka, kofein, alkohol, lepek, mléčné výrobky.
Jaké potraviny během detoxu jíst?
Listová zelenina (salát, kapusta, zelí, …), chia semínka, bylinky, koření, česnek, zázvor či luštěniny jsou potraviny, které mají na tělo blahodárný účinek. Dodají prospěšné vitamíny a minerály, podporují proces hojení, čistí střeva a dodávají potřebnou energii.
Kdy je ideální čas na detox?
Většinou si každý spojuje detoxikaci s jarem, ale není to podmínkou. S DETOX můžete začít kdykoliv. Nicméně existují určitá omezení – po překonání nemoci, po úrazu, po operaci a dalších stavech, kdy je tělo vyčerpané a potřebuje dostatek živin.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
při doručení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě