• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Zelený čaj s účinky na metabolismus

Z hlediska složení tablet eSlim je nejdůležitější látkou zelený čaj a to ve formě extraktu. Čajovník čínský, což je rostlina poskytující pro zelený čaj „palivo“, je přitom známý pro své pozitivní účinky na hubnutí a zároveň jde o skvělý antioxidant.

Charakteristika zeleného čaje

Pod názvem zelený čaj se myslí čajový nápoj připravovaný z listů rostliny zvané Čajovník čínský. Staří Číňané údajně znali tento nápoj již před 5 tisíci lety a to jako „zázračný nápoj“ obsahující významného bioflavonoidu zvaného katechin.

Zelený čaj má v lidském organismu velmi široké působení:

 • pomáhá k odstraňování volných radikálů bez ohledu na jejich umístění
 • působí na zažívací systém, zejména pomáhá na redukci tuků v něm
 • je skvělým stimulantem na organismus a to díky obsahu kofeinu
 • působí iv kardiovaskulárním systému a to na srdce i na cévy

Podobně jako jiné čaje, i zelený čaj obsahuje kofein. Jde o známý stimulant, který přispívá ke vzniku a udržení termogeneze. Díky tomuto procesu se vytváří energie už přímo během trávení jídla, což snižuje míru ukládání této energie ve formě tukových zásob.

Účinky zeleného čaje

V tabletách eSlim se nachází extrakt ze zeleného čaje zejména na zlepšení metabolismu a podporu hubnutí. Z pohledu objemu jde o nejdůležitější látku, ale její význam je nejen na hubnutí, ale i na celkové povzbuzení organismu.

Toto jsou nejdůležitější účinky, které pro lidské tělo zelený čaj má:

Zlepšení metabolismu a hubnutí: Ke snížení hmotnosti působí zelený čaj v první řadě přes zrychlení a zlepšení metabolismu. V trávicím systému katechin pohlcuje škodlivé látky, stejně tak v pečení, díky čemuž dochází k efektivnějšímu metabolismu.

Redukce tuků a cholesterolu: Na hubnutí pomáhá zelený čaj i působením na tuky. Nacházejí se zde totiž látky, které na sebe vážou tuk, takže ten se neukládá v organismu. Naopak, díky termogenní působení se tuky zapojují do energetického výdeji.

Antioxidační působení: Zelený čaj je vynikající antioxidant a to díky tomu, že obsahuje látky patřící mezi silné antioxidanty. Díky tomu pomáhá zelený čaj na odstranění volných radikálů, které jsou jednou z nejčastějších příčin předčasného stárnutí.

Prevence vůči rakovině: Zelený čaj se osvědčil jako preventivní přípravek při více karcinogenních onemocněních. Ukazuje se, že snižuje například pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty u mužů a u žen snižuje riziko rakoviny ústní dutiny a prsu.

Antibakteriální a antivirové účinky: Katechin patří mezi látky s velmi silným antibakteriálním a sterilizačním účinkem. Pomáhá na likvidování mikrobů, bakterií a působí i proti virům. Výsledkem tak je prevence vůči chřipce nebo angíně.

Odvodnění těla: Posledním významným účinkem, který může mít pomocný efekt při snižování hmotnosti, je stimulace odvodnění organismu. Zelený čaj má velmi silné močopudné účinky a zároveň pomáhá na činnost ledvin a močových cest.

Nejdůležitější obsažené účinné látky

Zelený čaj obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a různých přírodních látek. Některé jsou známými antioxidanty, jako již zmíněný katechin, jiné působí na nervový systém a stimulují jeho činnost nebo i činnost celého organismu.

Zde jsou tři nejdůležitější účinné látky zodpovědné za účinky zeleného čaje v těle:

 • katechin, což je významný antioxidant a bioflavonoid působící na cholesterol, metabolismus tuků, průtok krve a srdce
 • Theanin, nazývaný také L-Theanin, který má vliv na stimulaci centrální nervové soustavy, výsledkem čehož je uvolnění i zlepšení koncentrace
 • vitamin C, stejně tak známý antioxidant, který má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky, pomáhá také na pokožku a vrásky

Užívání, nedostatek a předávkování zeleným čajem

Pokud budete chtít využívat zelený čaj v jeho přirozené formě, čili si ho budete připravovat ze sušené rostliny, doporučuje se pít čaj nejvýše 3 krát za den. Pro přípravu jednoho šálku můžete použít nejvýše 2 gramy rostliny. Organismus ho ale k fungování nutně nepotřebuje.

Předávkování je rizikové zejména z pohledu obsahu kofeinu v čaji:

 • pokud příjem kofeinu překročí 300 mg za den, dostaví se vedlejší účinky
 • ty zahrnují v první řadě neklid, podrážděnost a zvýšený tep
 • při opakovaném předávkování hrozí problémy se spánkem a srdcem
 • výsledkem je negace pozitivních vlivů zeleného čaje na organismus

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Zelený čaj patří mezi nejznámější druhy čajů na světě. Dokladuje to nejen bohatá historie jeho užívání, ale i velký zájem o jeho působení a užívání v dnešní době. To je nakonec i důvod, proč se extrakt z něj používá ve více přípravcích.

Veřejnost se zajímá hlavně o tyto praktické aspekty zeleného čaje:

Má zelený čaj i nějaké negativní účinky na tělo?

Kromě případů předávkování si třeba dát pozor i na zhoršení příznaků některých onemocnění či zdravotních problémů. Z tohoto pohledu jsou rizikové například vředy, syndrom dráždivého tračníku, vysoký tlak, srdeční arytmie, cukrovka, anémie a nespavost.

Je možné pití zeleného čaje během těhotenství?

Bezpečnost pití zeleného čaje v těhotenství nebyla předmětem širšího výzkumu a proto se jeho užívání v období těhotenství nedoporučuje. Užívání kofeinu může být spojeno s vyšším rizikem potratu, rizikem předčasného porodu a nižší porodní hmotností.

Pomáhá pravidelné pití zeleného čaje na hubnutí?

Pravidelné pití čaje s dodržováním maximální denní dávky má pozitivní účinky na metabolismus a spalování tuků, ale ty nemusí být viditelné u každého. Kromě pití čaje jsou důležité i jiné faktory, například zdravá životospráva a pravidelný pohyb.

Je užívání přípravků s extraktem zeleného čaje bezpečné?

Podobně jako u jiných látek s účinkem na metabolismus, i zelený čaj jako součást přípravků se širším složením je z pohledu bezpečnosti v pořádku. V případě těchto produktů jsou účinky otestovány a nehrozí například předávkování kofeinem.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě