• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Vitamín C proti stárnutí a na vitalitu

Vitamín C, odbornější nazývaný kyselina L-askorbová, patří zřejmě mezi nejznámější vitamíny a látky pro lidské tělo. Obecně se považuje za velmi důležitý stimulant imunity, ale má mnohem širší účinky. Je také velmi důležitou součástí složení tablet eSlim.

Charakteristika vitamínu C

Kyselina L-askorbová patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Tento vitamín je citlivý na teplo a také na oxidaci, přičemž jde o blokátor volných radikálů. Z toho vyplývá i nejdůležitější význam vitamínu C a to antioxidační účinek na buňky.

Mezi další důležité funkce vitamínu C v organismu patří:

 • regulace aminokyselin a jejich metabolismu, například L-Karnitinu
 • podpora vstřebávání některých stopových prvků, například železa
 • udržování pevnosti cév a jejich stěn, zejména drobných kapilár, například v oku
 • vitamin je také součástí tvorby kolagenu a některých neurotransmiterů

Přestože má tento vitamín velmi důležité postavení a funkce v lidském těle, paradoxně, náš organismus si ho neumí vyrobit. Člověk je tak odkázán jen na příjem vitamínu z okolního prostředí, například ve formě ovoce, zeleniny nebo speciálních výživových doplňků.

Účinky vitamínu C

Z pohledu složení je kyselina L-askorbová součástí tablet eSlim zejména kvůli pozitivnímu účinku na buněčné stárnutí, ale to zdaleka není jediným vlivem, které na náš organismus má. V tabletách se také nachází i jako podpůrná látka pro důležitější L-Karnitin.

Pro naše tělo má vitamín C tyto důležité účinky a benefity:

Antioxidační funkce: Vitamin C je antioxidant, což znamená, že působí proti vlivu volných radikálů v buňkách. Výsledkem je tak zpomalení stárnutí buněk, což ovlivňuje i jejich lepší funkci a stav, což se projeví na fungování celého organismu.

Podpora imunity: Vitamín je samozřejmě velmi známým prostředkem pro podporu imunity. Jednak podporuje tvorbu a stimulaci protilátek, zároveň však má i pozitivní vliv na stav buněk, čímž zlepšuje jejich odolnost vůči napadení patogenními organismy.

Vliv na dásně, svaly, kosti a chrupavky: Vitamín je stejně tak důležitým stimulantem kolagenu, což je látka známá také jako pojivová tkáň ovlivňující stav a funkčnost pohybového aparátu. Kromě toho pomáhá při snížení krvácení dásní.

Pomoc při vstřebávání látek: Stejně tak je kyselina L-askorbová důležitá jako podpora a pomoc při syntéze či vstřebávání jiných látek v lidském organismu. Pomáhá na tvorbu již zmíněného L-Karnitinu, ale i na vstřebávání a metabolismus kyseliny listové.

Zlepšení odolnosti organismu: Vitamín C v dostatečné hladině zabraňuje tvorbě nadměrného počtu stresových hormonů, díky čemuž působí i na lepší mentální odolnost organismu. Stejně tak zlepšuje odolnost vůči infekcím a působí vůči nim preventivně.

Podpora stavu pokožky: Kyselina L-askorbová důležitá pro stav pokožky. Nejen, že zpomaluje její stárnutí, ale pomáhá i při redukci pigmentových skvrn na pokožce a v případě poranění nebo poškození pokožky urychluje proces hojení.

Výskyt vitamínu C v potravinách

Jednou z nejvíce přirozených forem, jak doplňovat vitamin C do svého těla, je jeho příjem v potravinách. Pokud jde o vliv na imunitu, konzumace ovoce a zeleniny je pro tento účinek dostačující. Někdy ale může být nezbytné i doplňování ve formě tablet.

Nejlepším zdrojem kyseliny L-askorbové ze všech potravin jsou:

 • ovoce, konkrétně nejvíce vitamínu obsahuje tropické ovoce typu kiwi, pomeranč, citron a liči, vitamin obsahují ale i rybíz a jahody
 • zelenina, kde převládají více druhů zelené a červené papriky, dobrým zdrojem jsou také špenát, petrželka a brokolice
 • koření a některé specifické druhy zeleniny, zejména česnek, z koření jsou nejlepším zdrojem fenykl a kopr

Užívání, nedostatek a předávkování vitamínem C

Kyselina L-askorbová patří mezi látky, jejichž správná hladina významně zlepšuje fungování organismu. Dospělý člověk by měl za normálních okolností přijmout 75 do 90 mg vitamínu denně, v případě vyšší oxidační zátěži i víc, totéž platí v případě nemoci.

Vysoký nebo naopak nízký příjem vitamínu jsou viditelné:

 • při mírném nadbytku se vitamin vyloučí močí, tělo si zásobu nedělá
 • extrémně nadměrná hladina má za následek obvykle průjem a podráždění žaludku
 • nedostatek se projeví na zubech, únavě a v oslabení obranyschopnosti
 • pokud je příjem ve formě ovoce a zeleniny, extrémní nadbytek vitamínu nehrozí

Nejčastější a nejdůležitější otázky

To, že vitamin C patří mezi nejznámější vitamíny vůbec, s sebou přináší řadu otázek. Ty se týkají zejména jeho využití pro konkrétní situace, ale i některých praktických náležitostí ohledně způsobu příjmu vitamínu do těla.

Toto jsou otázky o vitaminu C, na které byste určitě měli znát odpovědi:

Kdo by měl vitamin C užívat nejvíce nebo zvlášť?

Z benefitů a účinků vitaminu mohou těžit především lidé s vyšším rizikem infekce nebo ti, co jsou pod vlivem výraznějších stresových faktorů. Vitamín proto nejvíce doporučuje užívat pro těhotné a kojící ženy, novorozence a také pro kuřáky.

Má užívání kyseliny L-askorbové nějaké nežádoucí účinky?

V případě dodržování denní dávky není užívání vitamínu C problémům. Pozor si však musí dávat lidé užívající antikoagulanty, antacida s obsahem hliníku a kortikosteroidy, nakolik zde je vitamin v interakci s výše zmíněnými látkami.

Může nedostatek vitamínu C způsobit nějaké onemocnění?

Výrazně a dlouhodobě nižší hladina vitaminu C bývá spojen s vyšším rizikem vzniku několika zdravotních problémů a nemocí. Jde například o anémii, šedý zákal, hormonální nerovnováhu, tvorbu žlučových kamenů, neplodnost nebo nadměrnou krvácivost.

Je rozdíl v příjmu vitamínu mezi potravinami a výživovými doplňky?

Z hlediska biologické dostupnosti na formě přijetí vitamínu C nezáleží, rozdíl mezi potravinami a suplementy není až tak velký. Optimální je obě formy zkombinovat, jídelníček by měl určitě obsahovat dostatek ovoce a zeleniny.

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě