• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Nutkavá chuť k jídlu

Nutkavá chuť k jídlu trápí většinou lidí, kteří se snaží zhubnout. No může se vyskytnout iu těch, kteří trpí akutním nedostatkem živin nebo jsou v dlouhodobém stresu. A častěji pronásleduje ženy, u kterých za to odpovídají hormonální změny.

Pokud chceme bojovat s nutkavou chutí k jídlu, musíme nejprve pochopit, co to je. Nutkavá chuť k jídlu je velmi silná touha, pro kterou jste ochotni udělat opravdu cokoli. Je velmi pravděpodobné, že neodolatelná chuť k jídlu propadne každého, kdo drží přísnou dietu. Spouštěčem vlčího hladu je pokles hladiny cukru v krvi a zvýšení hladiny hormonu hladu – ghrelinu. A proto je dobré vědět, proč vzniká a jak se s ní poprat.

Příčiny vzniku nutkavé chuti k jídlu

Nesprávné stravovací návyky – velká chuť k jídlu často provází lidi, kteří se nepravidelně stravují. Například, pokud celý den nic nejedí a večer si dopřejí několik chodů po sobě. Kvůli nepravidelné dávce energie tělo čerpá ze svých zásob a tak potom třeba doplnit i ty.

Nezdravá strava – pokud dáváte během dne přednost fastfoodům, je pravděpodobné, že se pořádně nenajíte a máte po celý zbytek dne hlad. Volte proto zdravou a vyváženou stravu, která vám dodá energii na celý den. Rychlé občerstvení je totiž známé tím, že okamžitě zvýší hladinu cukru v krvi a ta stejně rychle i klesne.

Redukční diety – diety jsou nejčastějším důvodem, proč máte potřebu stále něco jíst. Tím, že tělu odepřete kvalitní zdroj energie a budete ho zásobovat nízkokalorickou stravou po celý den, bude si ptát víc. Zvažte si proto, jaký typ diety je pro vás nejlepší a nedržte zbytečně drastické diety, které vám více ublíží než pomohou.

Stres – stres dokáže vyvolat tzv. emoční přejídání, kvůli kterému se budete snažit své starosti zajíst. To znamená, čím více se trápíte a stresujete, tím více toho sníte. Pokud je toto váš případ, snažte se zařadit do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, které vám pomohou zvládnout stres lépe než kalorické jídlo.

Hormonální změny – tento bod se týká žen v reprodukčním věku. Náhlé výkyvy hormonů, pod vlivem menstruačního cyklu, vytvářejí v těle neklid, který lze uklidnit jídlem. Snažte se v tomto období, před menstruací, jíst co nejvíce ovoce a zeleniny a také dostatečně spát.

Jak předejít silné chuti na jídlo?

Taková chuť na jídlo vás může překvapit kdykoliv a kdekoliv. No pozor, netřeba si ji mýlit s běžnou chutí na oblíbené pokrmy. Abyste nemuseli bojovat proti této neodolatelné chuti, nezkoušejte hladovět. Rozhodně nezhubnete, pokud nebudete jíst nic nebo se budete nadměrně omezovat. Vytvořte si vyvážený jídelníček, který vám dodá vše potřebné. V opačném případě budete z nedostatku jídla unavení a deprimovaní, co vás snadněji zavede k chladničce. Pomoci vám může i to, pokud si jednou za čas dopřejete, na co máte chuť, ale v malém množství. Nutkavá chuť k jídlu se může objevit i v případě, pokud jste pod tlakem a ve stresu, proto se snažte dostatečně hýbat a samozřejmě, vyhýbat se stresu.

Odhalte syndrom nočního přejídání

Nutkavá chuť může přijít iv noci jako tzv. syndrom nočního přejídání. Lidé, trpící tímto syndromem, dokážou většinou během dne odolat chuti na jídlo, ale s příchodem noci se přestanou ovládat. Typickými symptomy jsou těžké usínání, časté noční buzení či zvýšená chuť na sladké. Syndrom nočního přejídání se zvyšuje chuť k jídlu večer a ráno ji naopak snižuje. Důvod, proč taková noční chuť k jídlu vzniká, je hlavně stres a deprese, ale zčásti třeba hledat problém iv samotném spaní.

Co se dá s nutkavou chutí k jídlu udělat?

Pokud nechcete porušit svůj dobře zaběhnutý plán na hubnutí, ale přepadne vás hlad, sáhněte po těchto potravinách! Nízkokalorické čerstvé ovoce a obiloviny můžete jíst po celý den a stejně vám pomohou i nízkotučné jídla, která obsahují sacharidy a dokáží zasytit. Může to být rýže, brambory, celozrnný chléb a těstoviny. Dopřejte si menší porce, několikrát do dne. Váš metabolismus bude neustále pracovat a zároveň se vyhnete přejídání.

Častokrát bývá hlad převlečená žízeň. Pokud vás nejblíže přepadne nezastavitelná chuť k jídlu, vyzkoušejte se pořádně napít čisté vody. Je důležité vědět, že čistá voda je hlavním a největším zdrojem vody pro naše tělo. I když se nachází v čaji, polévkách, v ovoci nebo zelenině, není to dostatečné množství. Voda dodá tělu potřebné minerály, hydratuje buňky a vy se tak budete cítit plní energie a určitě nebudete pociťovat hlad.

Nezapomínejte na snídani. Pocit hladu můžete pociťovat i v případě, že nesnídáte nebo snídáte špatně. Ideální snídaně by měly být správně vyvážené a dostatečně syté. Pokud se momentálně snažíte zhubnout, i tak si dopřejte bohatou snídani – během dne je snadno spálíte. Na oběd si můžete dopřát polévku, která rovněž obsahuje dostatek živin a tělo si díky tomu nebude ptát nic víc.

V boji proti nutkavé chuti k jídlu vám pomůže i vláknina. Ta dokáže nejen pročistit, ale i zasytit. Je to nejen kvůli tomu, že v žaludku váže vodu, ale i kvůli tomu, že dokáže zvýšit hladinu cukru v krvi. Už jen díky jednomu jablku se budete cítit opravdu sytí a nebudete muset mít žádné výčitky. Vyzkoušejte do svého jídelníčku zařadit řepu, mrkev, brokolici, listovou zeleninu, hrušky, grep, ostružiny nebo avokádo.

Rychlou pomocí před vlčím hladem jsou mentolky a žvýkačky. Ty potlačují chuť na slané nebo sladké díky mentolu. Podobnou schopnost mají i oříšky, takže mějte vždy po ruce nepražené, neslazené a nesolené oříšky.

Užívání výživového doplňku stravy eSlim. Naše testování a recenze produktu mají velmi silný vliv na snížení chuti k jídlu.

Zajímavé otázky o pocitu hladu

Proč mám chuť jenom na sladké?

Důvodem je většinou nedostatek hořčíku nebo chromu. Namísto čokolády sáhněte po listové zelenině, ořechách, rybách nebo po kvalitní hořké čokoládě.

Proč mám chuť pouze na slané?

Důvodem je deficit sodíku. Často je to projev dehydratace, který zaženete nejen sklenicí vody, ale i popcornem, celerem nebo mrkví.

Mám chuť jen na maso – kde je problém?

Pravděpodobně vám chybí železo. Vyzkoušejte do svého jídelníčku zařadit čočku, špenát, dýňová jadérka a borůvky.

Proč mám chuť pouze na kyselé?

Chuť na kyselé jídlo je většinou vážný problém, a to kvůli nedostatku žaludeční kyseliny. Vyzkoušejte užívat probiotika, například brynzu, a pokud tento pocit nezmizí, vyhledejte lékaře.

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě