• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Nejlepší motivace na hubnutí? Vyzkoušejte tyto tipy a triky

pevna vule

Mnoho lidí má problém ne začít s hubnutím, ale při něm vytrvat. Důvod? Chybí jim motivace. Tím se nemyslí jen nějaký prvoplánový záměr, že chcete zhubnout určitý počet kilogramů, ale spíše dlouhodobý cíl a jeho průběžné plnění a dosažení.

Falešná motivace

Nesprávná motivace může udělat při hubnutí více škody, než užitku. Nejen, že vás neudrží při zdravější životosprávě a zdravějším životním stylu, ale v případě selhání ve vás může vzbudit domněnku, že zhubnout a mít nižší hmotnost je buď příliš těžké nebo nemožné. Nakonec se tak můžete zmírnit s neúspěchem a to je to nejhorší.

Mezi falešnou či nesprávnou motivaci patří hlavně:

  • hubnutí na léto a do plavek, případně od nového roku nebo do Vánoc nebo hubnutí jen časově ohraničené, které neodráží dlouhodobou změnu
  • hubnutí kvůli někomu jinému a ne kvůli sobě, ať už jde o partnera nebo kvůli rodině, v každém případě je však člověk motivován někým jiným
  • hubnutí s pomocí zkoušení různých diet, taková motivace je na první pohled zajímavá, ale většina diet má tzv. JOJO efekt a pak se ztrácí i motivace
  • hubnutí bez konkrétního cíli, zkrátka si jen řeknete, že jdete hubnout, ovšem bez stanovení konkrétních pravidel se velmi rychle ztratí prvotní nadšení

Nejčastějším problémem s hubnutím z pohledu motivace bývá také absence dílčích cílů a jen vytyčení si konečného cíli. Pokud jde o příliš ambiciózní úkol, který zabere více času, je možné, že vás nebudou těšit krátkodobé úspěchy a přijde demotivace.

Správná motivace

Motivovat se do hubnutí znamená dívat nejen na konkrétní číslo na váze, ale dívat hlavně na celý svůj životní styl a celou životosprávu komplexně. Třeba vědět, jaký je počáteční stav, jaký je cílový stav a co všechno mezi tím třeba dosáhnout.

Zde je 10 rad a zásad, kterých je třeba při úspěšném hubnutí držet:

Položte si otázky a napíšete si odpovědi: Hned na úvod je třeba přesně vědět, co chcete dosáhnout a proč hubnete. Položte si tyto otázky a pro lepší vizualizaci si rovnou napíšete i odpovědi na ně na papír. Zeptejte se sami sebe hlavně to, jaký je důvod hubnutí, jaký je cíl, co všechno si myslíte, že bude třeba obětovat a čeho se nechcete vzdát.

Dílčí cíle: Kromě konečného cíle, kterým může být například nějaká budoucí hmotnost nebo typ postavy nebo konkrétní míry, je třeba si dát i dílčí cíle. Udělejte si nějaký časový plán a stanovte si alespoň orientačně více období, během kterých byste chtěli dosáhnout určitého pokroku. I tyto dílčí cíle si zapište.

Soustřeďte se na sebe: Mnoho lidí má v případě hubnutí, nebo jiné podobné činnosti vyžadující delší dobu, tendenci informovat o tom okolí, hlavně přes sociální sítě. To je však chyba, která je navíc zcela bezpředmětnou činností. Dívejte se na sebe a raději v tichosti pracujte na hubnutí i dalších cílech.

Zapisujte a zaznamenávejte progres: Pro motivaci a její udržení je důležité vidět výsledky a zaznamenávat si progres. Zapisujte si ho, ideálně do nějakého speciálního deníku, kde si zaznamenáte to, co jste dosáhli, jak jste zatím spokojeni a vyjádříte to i nějakými přesnými čísly, například hmotnosti.

Zapisujte si i pochybnosti: Kromě plusů a pozitiv je dobré si zapisovat i všechny negativa, ať už jde o vaše vlastní pochybnosti nebo o negativní postřehy jiných lidí. Můžete si je pak zpětně dívat a přemýšlet nad nimi jakoby z nadhledu, díky čemuž můžete přijít na potenciálně chyby, ale také zjistit, proč se okolí mýlí.

Vizualizace sebe: V rámci moderních postupů motivace se stále více využívá i projekce či vizualizace sebe sama. Jde o velmi dobrou techniku ​​motivování se, při které byste si měli představit sebe v momentě, kdy dosáhnete vytoužený cíl. Zkuste se vcítit do svého nového těla, které je hubenější, zdravější a výkonnější.

Pomoc přátel: Pokud máte problém s nedostatkem pevné vůle, můžete se spolehnout na pomoc přátel nebo okolí. Zkuste si vybrat alespoň jednoho, se kterým se budete moci podělit o své pozitivní i negativní myšlenky a který bude nestranně dohlížet na plnění progresu a dílčích cílů, které jste si vytyčili na úvod.

Motivační příklady: Přestože platí, že při hubnutí je třeba dívat hlavně na sebe, někdy může i vnější motivace pomoci k novému nakopnutí a získání vnitřní síly. Vybírejte si však osobní motivační příklady, kdy lidé s určitou historií již sami hovoří o tom, co všechno dokázali a jaká cesta je k tomu vedla.

Dopřejte si odměny: Hubnutí není jen o sebezapírání se, nejde o galeje a ani žádné otroctví, právě naopak. Abyste motivovali i v praxi, dopřejte si nějaké odměny ve svém plánu. Například, pokud dosáhnete určitý dílčí cíl, odměňte se nějakou aktivitou nebo dárkem, které vás potěší a nabudí do budoucnosti.

Neberte poklesky tragicky: Poslední a nejdůležitější radou z hlediska dlouhodobého udržení motivace je nebrat případné poklesky či chyby až moc tragicky. Pokud jste občas na oslavě zhřešili a dopřáli si jídlo, které je jinak nezdravé, nebo pokud jste vynechali jedno cvičení, svět se ještě nezhroutí. Musí však jít opravdu jen o velké výjimky.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě