• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

L-Karnitin na spalování tuků

L-Karnitin, nazývaný někdy i L-Carnitin je aminokyselina známá pro podporu spalování tuku a hubnutí. Jde o látku, která se sice v našem těle nachází, ale jen v minimálním množství. Právě pro její vliv na hubnutí je důležitou součástí tablet eSlim.

Charakteristika L-Karnitinu

L-Carnitin je aminokyselina důležitá z pohledu energetického metabolismu a také z pohledu metabolismu tuků. Z chemického hlediska jde o jeden ze dvou optických izomerů karnitinu, což je derivát aminokyseliny lysin a aminokyseliny methionin.

Mezi nejdůležitější funkce L-Karnitinu v organismu patří:

 • látka se podílí na transportu mastných kyselin do mitochondrií
 • v kombinaci s jinými látkami urychluje beta oxidaci mastných kyselin
 • L-Karnitin také pomáhá transportu mastných kyselin s dlouhým řetězcem do svalstva
 • účinnost látky je závislá i od fyzické aktivity a námahy svalů

V lidském těle se dochází k přirozené syntéze L-Karnitinu v játrech a to z esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu za účasti vitamínu C. V případě ideálních podmínek se nachází tato látka v organismu jen v objemu 20 až 25 gramů, což stále není ideální.

Účinky L-Karnitinu

L-Karnitin je důležitou složkou tablet eSlim primárně kvůli jeho vlivu na hubnutí. Tento účinek ale není jediným, který aminokyselina pro lidský organismus nabízí, svůj význam má iz pohledu obranyschopnosti, vitality či pro některé specifické skupiny lidí.

Zde jsou nejdůležitější účinky L-Karnitinu pro lidský organismus:

Efektivnější spalování tuků: Nejdůležitějším účinkem, hlavně z pohledu značky eSlim, je podpora efektivnějšího hubnutí. To je dosaženo hlavně zlepšením transportu mastných kyselin do svalstva, kde může společně s fyzickým cvičením přijít ke spalování.

Udržení fyzické výkonnosti: Druhým důležitým účinkem je udržení správné a dostatečné fyzické výkonnosti. Látka totiž zlepšuje krevní oběh a zásobování svalstva kyslíkem, čímž pomáhá prodloužení výkonu a zároveň chrání svaly před přetížením.

Zlepšení psychické vitality: Díky působení na energetický metabolizmus pomáhá tato aminokyselina také na zlepšení psychické vitality a výkonnosti. Zásobuje totiž i centrální nervovou soustavu, čímž zlepšuje koncentraci a zmírňuje následky stresu a únavy.

Podpora obranyschopnosti těla: L-Karnitin patří i mezi látky působící na podporu obranyschopnosti organismu, jelikož se jedná o antioxidant s pozitivním vlivem na odolnost buněk vůči parazitům. To se projeví prevencí vůči běžných patogenům.

Podpora na pohybový aparát a kardiovaskulární soustavu: Aminokyselina má pozitivní vliv na cévy a krevní oběh, čímž napomáhá lepšímu fungování srdce a kardiovaskulárního systému. Stejně tak zlepšuje stav kostí a regeneraci svalstva po vyšší zátěži.

Vliv na plodnost a potenci: L-Karnitin pomáhá i v oblasti sexuálního zdraví. Lepší prokrvení tkání v oblasti pohlavní soustavy má podpůrnou funkci z hlediska mužské potence. Zároveň ovlivňuje látka nepřímo i na stav a kvalitu spermií, čili plodnost.

Výskyt L-Karnitinu v potravinách

L-Carnitin je možné do těla v jistém množství přijmout i přes potraviny. Toto množství pochopitelně není takové, aby mohlo dojít k výraznějšímu efektu na hubnutí, přesto můžete užívání eSlim tablet podpořit i menšími změnami v jídelníčku.

L-Karnitin lze nalézt ve více potravinách, ale tyto jsou nejdůležitější:

 • nejvíce látky, až do 2000 mg / kg, lze nalézt v mase, nejlepšími zdroji jsou hovězí maso, zvěřina, vepřové maso a králičí maso
 • v mléčných výrobcích, konkrétně v plnotučných mlécích, sýrech a jogurtech, lze nalézt L-Karnitin v objemu 10 až 100 mg / kg
 • třetím významným zdrojem jsou houby, v závislosti na konkrétním druhu se v nich může nacházet od 10 do 50 mg / kg

Užívání, nedostatek a předávkování L-karnitin

Užívání L-Carnitinu závisí na tom, jaký výdej energie denně máte a jaká intenzivní je vaše fyzická aktivita. Průměrný běžný člověk by měl za jeden den přijmout od 1,5 do 5 gramů, přičemž horní hranice platí pro sportovce a při nadměrné fyzické aktivitě.

Pokud jde o nedostatek, nadbytek a účinnost, tak:

 • při předávkování hrozí průjem, nedostatek se projevuje únavou
 • nejvyšší účinnost v případě příjmu z externího prostředí je od 2 do 6 hodin
 • pokud budete užívat L-Karnitin před cvičením, tak nejpozději 2 hodiny před začátkem
 • večer po 20:00 a před spaním se jeho užívání nedoporučuje

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Z pohledu spotřebitele a běžného uživatele je L-Carnitin důležitý hlavně z pohledu účinků na hubnutí a spalování tuku. Významné jsou ale i některé praktické záležitosti týkající se způsobu užívání a účinnosti v různých situacích.

Zde jsou nejčastější a nejdůležitější otázky spojené s aminokyselinou:

Pro koho je L-Karnitin nejvhodnější z hlediska účinků?

Nejefektivněji mohou látku využít sportovci před tréninkem, senioři, kteří potřebují snížit míru svalové únavy a zlepšit mentální i fyzický výkon a samozřejmě také lidé s nadváhou. Látka má pozitivní smysl pro vegetariány, během těhotenství a na cukrovku.

Je třeba omezit příjem potravy během užívání látky?

Ne, některé testy dokonce ukázaly, že pravidelné užívání L-Carnitinu může snížit chuť na jídlo. Aminokyselina jako taková pomáhá na spalování mastných kyselin a tuků, dokáže si tedy poradit is jejich příjmem z potravin. Určitě se ale nepřejídejte.

Dá se nějakým způsobem účinnost aminokyseliny zlepšit?

Ano, pokud jde o podporu hubnutí a spalování tuků, zde pomáhá společně s užíváním přípravku i zlepšit a zintenzivnit fyzickou aktivitu. Nejlepší je pravidelný a dlouhodobý pohyb, případně cílené cvičení. Doporučuje se také zlepšit stravovací návyky a jídelníček.

Je L-Carnitin bezpečný i pro dlouhodobé užívání?

Ano, aminokyselina L-Karnitin nepatří ani mezi nebezpečné, ani zakázané a ani nijak jinak omezené látky. Je součástí několika přípravků a výživových doplňků, zejména pro sportovce. Užívání je možné i několik měsíců po sobě.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě