• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Je možné hubnutí chůzí? Pokud je rychlá nebo po schodech, ano

chuze a hubnuti

Chůze je pro člověka asi nejvíce přirozený a zároveň nejvíce nenáročný typ pravidelného pohybu. Je tedy zcela logické, pokud se zmiňuje i v souvislosti s hubnutím. Někteří lidé budou tvrdit, na základě jejich vlastních zkušeností, že jim chůze pomohla. Je to opravdu možné?

Proč je chůze na hubnutí vhodná a jaké má výhody

Hubnutí chůzí je nejlepším začátkem tak pro pravidelnou tělesnou aktivitu, jakož i pro samotné hubnutí. Chůze je totiž velmi přirozeným a také nezbytným typem pohybu, který provádíte tak či tak. Pokud si ho trochu přizpůsobíte, pomůže vám is hmotností.

Ze zdravotního hlediska má pravidelná chůze následující výhody:

  • podporuje kardiovaskulární systém a krevní oběh, snižuje riziko srdečních chorob
  • je důležitá i pro mozek, ať už jako odpočinek, nebo také ke snížení rizika mrtvice
  • podporuje duševní zdraví, paměť i pohodu, pomáhá snížit stres i náladu
  • zlepšuje kondici a zdraví svalů a to nejen na nohách, ale i na břiše
  • jde o výbornou aerobní aktivitu, která má zároveň nejnižší pravděpodobnost úrazu
  • pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu zároveň podporuje imunitní systém

Během chůze zapojujete mnohem více svalstva, jak byste si mohli myslet. Kromě svalů nohou, ať už jde o lýtka nebo stehna, pracují i ​​hýžďové svaly, břišní šikmé a břišní boční svaly, zapojujete také dýchací svalstvo. Zároveň podporuje i držení těla, hlavně záda a ramena. To pochopitelně za předpokladu, že kráčíte vzpřímeně a nehrbit se.

Statistiky zároveň ukazují, že chůze je i jednodušší na získání pevné vůle. Zatímco jen několik procent lidí Behave i po roce, kdy se tomu začali věnovat, více než polovina z těch, kteří začali pravidelně chodit, při chůzi zůstala dlouhodobě.

Základní pravidla a zásady pro chůzi na hubnutí

Abyste mohli chůzí hubnout a tudíž spalovat kalorie, musíte dodržovat některá pravidla a principy. Ty se týkají jak způsobu chůze, jakož i tempa, pravidelnosti, ujeté délky či motivace k tomu, aby byla chůze opravdu pravidelná.

Zde je několik tipů pro efektivnější chůzi:

Strečink: Tak, jako před každým pohybem, i před chůzí je nutná rozcvička na zahřátí svalstva, čili strečink. Dobře si protáhněte hlavně svaly a šlachy v dolní části nohou, procvičte si ohebnost všech kloubů a postoj.

Počet kroků: Určitě jste už slyšeli o doporučené normě 10 tisíc kroků za den. Počet kroků je však na vás, není třeba se tímto kulatým číslem řídit. Důležitější je ujetá vzdálenost, pro efektivní hubnutí by to mělo být 6 až 7 km.

Plynulost a tempo: Chůze by měla být plynulá, je jedno, jestli budete kráčet rychleji, pomaleji nebo do kopce či do schodů. Dělejte stejně dlouhé kroky, našlapujte na patu a mějte takové tempo, abyste věděli stále mluvit bez zadýchání se.

Čas a pravidelnost: Doba chůze je na vás, každý den, kdy budete chodit, to může být odlišné. Minimum pro hubnutí by však mělo být alespoň 45 minut, kdy se začínají spalovat i tuky. Ideální je chodit 3 až 4 krát týdně.

Dýchání a držení těla: Během chůze třeba dýchat hlouběji a spíše pomaleji, případně úměrně tempu. Nevdechujte mělce, nepřijde k dostatečnému okysličení svalstva. Tělo držte vzpřímené, hřbet rovný a narovnaná, ramena ať jsou uvolněny.

Pitný režim: Pokud budete chodit delší dobu, například hodinu a více, případně půjdete do náročnějšího terénu, vezměte si s sebou i láhev s vodou. Pitný režim je důležitý i v letních měsících, kdy se i při chůzi zapotíte více, než jindy.

Jaká chůze je nejlepší na hubnutí? Rychlá i po schodech

Pokud jde o výběr typu provedení či rychlosti chůze pro co nejlepší hubnutí, existují 4 nejčastěji možnosti, které je dobré během týdne vhodně zkombinovat. Každý z těchto typů chůze má svůj význam.

Během hubnutí se věnujte následujícím druhům:

Rychlá chůze: Základem hubnutí je rychlá chůze v pravidelném a svižnějším tempu. Podle statistik je optimální rychlostí tempo 6 km za hodinu, což znamená, že pokud byste chtěli projít ideálních 7 km denně, postačí vám hodinka i něco. Po dni takové chůzi se dejte přestávku a pokračujte pomalejší chůzí, je to ideální kombinace.

Chůze po schodech: Velmi účinnou chůzí na hubnutí, ale stejně tak i pro zdraví vaší kardiovaskulární soustavy, je chůze do schodů. Ta je 2 až 3 krát energeticky a kaloricky náročnější než běžná chůze po rovině. Jde o dobrou anaerobní aktivitu, kterou je však třeba střídat is ostatními typy chůze.

Pomalá chůze: Pomalou chůzi aplikujte tehdy, pokud půjdete na větší vzdálenost, nebo budete chodit delší dobu, například 1,5 až 2 hodiny. Tento typ chůze vypadá na první pohled jako neefektivní, ale právě v kombinaci s delší ujetou vzdáleností pomáhá také hubnout a spalovat kalorie a to bez přetížení těla.

Nordic Walking: Posledním typem chůze, který patří mezi velmi efektivní z hlediska hubnutí a spalování kalorií, je tzv. Nordic Walking. Jde o chůzi s pomocí speciálních opěrných holí, kdy zapojujete i svalstvo rukou a musíte také koordinovat ruce a nohy. Tímto způsobem víte spálit téměř o polovinu více kalorií.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vracení
peněz

Vyrobené

v rámci Evropy
ve Velké Británii

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při nákupu
nad 1800Kč

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě