• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Jaký význam má cheat day v dietě, jak často ho mít a nejčastější chyby

cheat day

Prakticky všechny diety nebo dietní jídelníčky si zakládají na zdravém stravování a na vyloučení jídel s vysokým množstvím tuků a cukrů z denního stravování. Čas od času však víte udělat výjimku a dopřát si i „zakázané ovoce“.

Co je cheat day, čili podvádzací nebo hříšný den

Právě taková výjimka je to, čemu se říká anglicky cheat day, volně přeloženo jako podvádzací nebo jako hříšný den. Jde o jeden jediný den v rámci dlouhodobé diety, kdy je možné tak trochu popustit uzdu fantazii a ochutnat to, co jindy nejíte.

V některých dietách se takový cheat day vysloveně doporučuje a to proto, že jde o opravdu drastické dietní jídelníčky, které jsou určeny pro co nejrychleji a co nejviditelnější shození kilogramů. V případě, že jste ale udělali jen menší úpravy jídelníčku, nemusíte mít hříšný celý den, postačí například jen jedno jídlo jednou za čas, ideální na oběd.

Zavedení cheat day má však svůj význam ve více rovinách:

  • jde o psychologický a motivační prvek, který s sebou nese poselství jakési „odměny“ za dlouhodobou udržení disciplíny
  • cheat day má význam i pro metabolismus, protože jeden den s naprosto odlišným jídelníčkem ví látkovou přeměnu řádně nastartovat
  • optimální je zaměřit se během tohoto dne nejen na jídlo, ale i na jiné způsoby potěšení, například si dopřát i saunu či nějaký jiný relax
  • nakolik většina diet je zaměřena na redukci cukrů, během hříšného dne si ho víte jednorázově doplnit a dobít tak tělo rychlou energií

Pokud jde o pravidelnost a četnost výskytu takového dne ve vaší dietě nebo zdravějším stravování, hodně závisí na celého vašeho životního stylu. Pokud máte aktivnější život, můžete si ho dopřát i jednou za týden. Pokud máte naopak spíše sedavejšiu práci a nechodíte ani tak často do fitka nebo nemáte tolik pohybu, lepší je mít cheat day jednou za 2 týdny.

Pozor na nejčastější chyby související s hříšným dnem

Podvádzací den může opravdu některým lidem výrazně pomoci v udržení zdravějšího životního stylu, lepší životosprávy a zdravějšího stravování. Je však v souvislosti s nim vyhnout některým chybám, které mohou jeho pozitivní vlivy smazat.

Pozor si dejte hlavně na tyto:

Nedostatek pohybu: Nejčastěji přijmou lidé během hříšného dne nadměrné množství kalorií, zejména pokud jde o cukry a tuky. Hned na další den pak nestačí jen to, že se vrátíte ke zdravějšímu stravování, je třeba přijaté kalorie spálit. Ideálním prostředkem je pohyb, například běh, plavání, kolo či cvičení ve fitku.

Problém se sebekontrolou: V případě, že držíte dietu za účelem zmírnění chorobného přejídání, máte příliš slabou vůli nebo trpíte inzulínovou rezistencí, hrozí vám riziko, že z jednoho cheat day se stanou dva či více dní po sobě. Tehdy je lepší zavolat si na pomoc někoho známého, kdo vám udělá v daný den „dohled“.

Nevhodné načasování: Někdy je cheat day doslova nezbytností, zejména pokud jde o nějaké společenské události. Pokud víte, že vás čeká vánoční párty nebo oslava narozenin někoho blízkého, snažte se svůj hříšný den skloubit právě s takovou příležitostí. Vyhnete se tak problému, že budete mít dva podvádzacie dny po sobě.

Špatně zvolené jídla: Je pravda, že cheat day je určen hlavně ke konzumaci jídel, které si jinak nedopřejete, ale i zde je možné si vybrat takové, které budou mít pozitivní efekt. Namísto kupovaných nezdravých polotovarů si udělejte raději domácí a na nutrienty bohaté jídlo, případně si dejte nějaký exkluzivnější oběd v restauraci.

Další zásady pro zdravé hubnutí a udržení hmotnosti

Hříšný den slouží i k tomu, aby jakákoliv dieta nebyla pouze a jen o odpírání, ale abyste si mohli jednou za čas něco dopřát v zájmu dlouhodobého udržení zdravého stravování. Pro podporu optimální životosprávy však víte udělat mnohem víc.

Mezi nejvíce využívané možnosti patří:

Pohyb a cvičení: Bez ohledu na to jakékoliv stravovací návyky, na jakýkoliv diety nebo na jakýkoliv jídelníček, bez dostatečného výdeji energie a kalorií ani nezhubnete a ani si optimální hmotnost neudržíte. Pravidelný pohyb, například chůze, běh a plavání, spolu s cvičením ve fitness centru, by měly být samozřejmostí.

cvičení a pohyb

Spánek a odpočinek: Nejen fyzická aktivita, ale také dostatečný odpočinek a odpočinek po ní a během dne jsou důležité pro zachování zdravého metabolismu. Mnoho lidí, zvláště mužů, podceňuje i roli kvalitního spánku, ale právě ten je zodpovědný za regeneraci organismu a načerpání dostatečné energie pro celý den.

spánek a odpočinek

Byliny a koření: Na udržení ideální hmotnosti po zhubnutí vám pomůže i to, pokud budete v kuchyni a do jídel používat několik bylin a koření. Kromě známého chilli koření na spalování tuků můžete sáhnout i po Oregánu, bazalce, stévii, pampelišce, kopřivě a šalvěji. Několik z nich se hodí také na přípravu bylinkových čajů.

byliny a koření

Omezení alkoholu, stresu a kouření: Součástí zdravého životního stylu je nejen podpora těch prostředků a možností, které mají pozitivní vliv na metabolismus či trávení, ale i omezení negativních faktorů. Co nejvíce se vyhýbejte, omezte alkohol a s kouřením byste měli skoncovat úplně.

omezení alkoholu

omezení alkoholu

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě