• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Jaké ovoce je na hubnutí nejlepší? Ne každé je vhodné a ne každé pomáhá

ovoce

Dříve či později každý, kdo chce shodit přebytečné kilogramy, narazí na nějaké ovocné diety, které budou založeny právě na tom, že dominantní složkou jídelníčku se stane ovoce. Může však ovoce opravdu účinně a viditelně pomoci na zhubnutí?

Ovoce a jeho význam pro stravování a hubnutí

Nespornou pravdou je, že ovoce patří mezi nejdůležitější potravinové zdroje vitamínů. Bez ovoce bychom byli ochuzeni například o vitamín C, který má význam jak pro imunitu, tak pro metabolismus. Obsahuje také látky zvané antioxidanty, které jsou nezbytné pro zpomalení stárnutí buněk a také proti rakovině.

Z hlediska hubnutí má ovoce hlavně tyto výhody:

  • obsahuje velké množství vody a vlákniny, což jsou látky, které stimulují metabolismus, urychlují trávení a zároveň zmírňují pocit hladu
  • více druhů ovoce obsahují stopové prvky, minerály či aminokyseliny důležité pro spalování tuků, například známou aminokyselinu L-karnitin
  • ovoce je tím typem potraviny, který může poměrně rychle dodat energii a zároveň vyvolat pocit zasycení, což je přesně to, co tělo potřebuje

Zmíněné benefity však neplatí automaticky pro každý druh ovoce. Existuje totiž i ovoce, které má velké množství kalorií, obsahuje příliš mnoho tuku nebo fruktózy, má málo vody nebo je připraveno o důležité živiny, například jako mražené ovoce.

Zároveň je třeba připomenout, že ovoce jako takové má velmi málo bílkovin, což je složka stravy, která je nezbytná i během hubnutí pro udržení zdravé výkonnosti těla, hlavně jeho svalstva a pohybového aparátu. Ovoce se tedy na hubnutí nepochybně hodí, ale třeba ho zkombinovat i se zeleninou a vybírat si, co zařadíte do jídelníčku.

Tipy na ovoce, které je vhodné a které je nevhodné na hubnutí

Ne každé ovoce, které se jeví na první pohled jako pozitivní a prospěšné pro optimalizaci a udržení hmotnosti, takové opravdu i je. Několik druhy obsahují sice vitamíny či velké množství pozitivních látek, ale pro hubnutí se nehodí.

Mezi příklady ovoce prospěšného pro hubnutí patří:

Ananas: Pokud chcete pomoci svému hubnutí, ale i zdraví, určitě do jídelníčku zařaďte ananas. Tento exotický druh ovoce patří mezi nejlepších přírodních spalovačů tuků, který obsahuje několik prospěšné enzymy i pro trávení a metabolismus. Obsahuje mnoho vitamínů a stopových prvků.

Jablko: Velmi zdravým ovocem, které má velmi málo kalorií a proto se dokonale hodí ve stravování při hubnutí, jsou i jablka. Jedno jablko obsahuje obvykle jen 120 kalorií, ale má velmi mnoho vody a vlákniny, které napomáhají látkové přeměně a trávení. Navíc snižuje i hladinu cholesterolu v krvi.

Meloun: Hodně vody obsahuje i červený meloun, což pomáhá nejen trávení, ale například i vylučování a pročištění močových cest. Tak, jako jablka, i melouny mají velmi málo kalorií, ale zato hodně draslíku, manganu a vitamínu C. Melouny také aktivizují hormon tyroxin, který pomáhá spalovat tukové zásoby.

Citrusové plody: Skvělým ovocem pro hubnutí, metabolismus a látkovou přeměnu jsou i citrusové plody. Citrony, pomeranče a grapefruity jsou mimořádně vhodné právě pro spalování kalorií a tuků urychlují i ​​metabolismus cukrů. Navíc jsou výborným zdrojem vitamínu C pro imunitu.

Jahody: Dalším prospěšným druhem ovoce pro hubnutí jsou jahody. Ty jsou velmi dobrým zdrojem vody, ale i více minerálů včetně železa a manganu, pomáhají také na odvození těla a jeho pročištění od toxinů. Obsahují velmi málo kalorií, na druhou stranu, rapidně zrychlují metabolismus.

Kiwi: Exotické ovoce je obecně ve většině případů velmi prospěšné pro hubnutí a takovým druhem, který je u nás známý a populární, je i kiwi. Jde o skvělý zdroj vitaminu C podporujícího rychlý metabolismus, zároveň obsahuje hodně vody a vlákniny prospěšné pro trávení a snížení chuti k jídlu.

Třešně: Posledním příkladem ovoce s prospěšným účinkem pro hubnutí jsou třešně. Ty obsahují vitamin C i draslík, které jsou důležité pro trávení, ale například i pro pročištění organismu od toxických a škodlivých látek a napomáhají jejich vylučování. Díky jódu podporují i ​​spalování tuků.

Tyto druhy ovoce jsou naopak na hubnutí nevhodné:

Příliš kalorické ovoce: To, že většina ovoce má minimum kalorií, je známo, ale existují i ​​výjimky, kde je kalorická zásoba přímo extrémní. Avokádo je asi nejtypičtějším příkladem, obsahuje až 780 KJ energie, mnoho tuku a naopak velmi málo vody. Mnoho vitamínů a energie, ale ještě mnohem více kalorií má i papája.

Ovoce s velkým množstvím cukru: Množství ovoce obsahuje řadu prospěšných vitamínů a minerálů, ale i příliš mnoho cukru. Patří sem například hrozny bohaté na antioxidanty a draslík, případně hrušky, které zas obsahují hodně vlákniny. Díky vysokému obsahu sacharidů je však jezte střídmě.

Ovoce, které jíst pouze někdy: Do této kategorie patří například kokos nebo banán. V případě kokosu je plusem velké množství omega-6 kyselin, no mínusem příliš kalorií. Banány mají zas vysoký glykemický index a hodně energie, což znamená, že byste je měli konzumovat pouze předtím, než půjdete cvičit.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě