• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Jak správně jíst při hubnutí, jak často by to mělo být a co další je ještě důležité

hubnutí a dieta pravidelnost

Příjem potravin a jídel je z pohledu hubnutí nejdůležitějším vlivem, jehož působení je minimálně stejně významné, jako například pravidelný pohyb nebo správný pitný režim. Nejde však přitom jen o to, jaká jídla a suroviny konzumujete, ale i jako.

Jaký vliv mají stravování a jídelníček na hubnutí

Úkolem potravin v těle je doplnění živin a důležitých látek pro fungování jednotlivých orgánových soustav. Přes jídla a suroviny, kterými jsou tvořeny, se dostávají do lidského organismu různé vitamíny, minerály, stopové prvky, bílkoviny, tuky i cukry.

To, jaké látky přijímáte, ovlivňuje z hlediska hubnutí tyto oblasti:

  • v první řadě jde o trávení a jeho správný proces, přičemž v tomto ohledu má významný vliv strava s vlákninou, která trávení podporuje
  • vysoký podíl cukrů, solí a hlavně tuků má negativní vliv na usazování tukových zásob v těle, ale i na hladinu cholesterolu a také na kardiovaskulární systém
  • neméně důležitým vlivem je působení na metabolismus, usazování nebo spalování tuků, některé látky a živiny to zpomalují, jiné naopak urychlují
  • skladba potravin periodicita jejich konzumace mají také vliv na pocit plnosti žaludku a tedy i na hlad, což má přímý vliv na hubnutí

Z pohledu hubnutí je nevhodné, pokud strava obsahuje nadměrné množství živočišných tuků, jednoduchých cukrů nebo soli. Stejně tak však záleží i na tom, jaké je množství zkonzumované stravy, jak často během dne se potraviny přijímají a také od toho, jaký je pitný režim. To vše ovlivňuje trávení, metabolismus i spalování tuku.

10 zásad, jak správně jíst a co další je důležité při hubnutí

Abyste mohli shazovat přebytečné kilogramy, je nezbytné nejen optimalizovat příjem a výdej kalorií a energie, případně působit na skladbu přijímaných živin, ale ovlivnit i na způsob stravování, jeho četnost či celkově na životosprávu.

Zde jsou zásady, které vám s hubnutím pomohou nejvíce:

Snídaně musí být: Pokud patříte mezi lidi, kteří si myslí, že vynecháním snídaně zhubnou a ještě k tomu začínají ráno jen s kávou, tak přesný opak je pravdou. Kofein sice patří mezi stimulanty metabolismu, ale pokud je žaludek prázdný, získáte jedině tak o žaludeční vředy a narušení trávení.

5 jídel a pravidelně: Abyste mohli zhubnout, musíte váš metabolismus neustále pracovat. To docílíte hlavně tím, že ke klasickému systému 3 jídel za den, čili snídaně, oběd a večeře, přidáte ještě svačinu. Porce však musíte o něco zmenšit a hlavně, jezte tato jídla pravidelně.

Pozor na uždibování: Pokud jste dosud jedli jen 3 jídla za den a postupně přecházíte na systém 5 jídel, dejte si pozor na opačný extrém, čili uždibování si. Pravidelnější a častější jedení může některé lidi dostat do takové situace, že budou neustále během dne stále něco jíst, byť jen drobnosti.

Tekutiny a potraviny najednou: Množství lidí už ví, že tak jako v případě jídla, iv případě tekutin a nápojů je lepší pít menší dávky a pravidelně. Málokdo však ví, že z pohledu hubnutí je noční můrou najednou jíst i pít nápoje. Odstup by měl být alespoň 30 minut a to jak před, i po jídle.

Zelenina před jídlem: To, co naopak před hlavním jídlem můžete zkusit sníst, je kousek zeleniny, ideální předkrm ve formě zeleninového salátu. Smyslem tohoto opatření je jednak snížit množství zkonzumovaného hlavního jídla, ale také snížit příjem kalorií a přes zeleninu zvýšit příjem vlákniny.

Večer nehladujte: Další častou chybou, kterou lidé dělají ve snaze zhubnout, je vynechání večeře. Hladovka je však kontraproduktivní, protože se s ní zastavuje metabolismus a tedy i spalování tuků. Právě naopak, večeři si dát třeba, ale neměla by už obsahovat tuky a cukry, ale snadněji stravitelné živiny.

Před spaním nejezte: Aby mohla trávicí soustava zpracovat všechny potraviny, které jste zkonzumovali na večeři a abyste se vyhnuli nadměrnému usazování tuků, je třeba dodržet časové oknem mezi večeří a spaním. Osvojte si pravidlo, že alespoň 2 až 3 hodiny před spánkem už nebudete nic jíst.

Pokud nemáte hlad, nejezte: V případě, že jste jen nedávno přešli na systém 5 jídel za den, mohou se u vás vyskytnout stavy, kdy nebudete mít hlad, například na nějaké hlavní jídlo, případně menší jídlo na svačinu či svačinu. Pokud cítíte, že žaludek je plný, nenuťte se do jídla, jednoduše ho vynechte.

Pijte: Smyslem příjmu tekutin do žaludku je nejen podpořit trávení a metabolismus, ale také zahnat hlad a zasytit žaludek, byť jen na jistou dobu. Pravidelné pití menšího množství tekutin během celého dne snižuje pocit hladu a chuť na jídlo, což lze využít nejlépe právě mezi hlavními jídly.

Jezte pomalu a soustředěně: Mnoho lidí dělá chybu, že pokud i konzumuje zdravé jídlo nebo se snaží dodržovat zmíněné zásady, dělá to v časovém stresu a spěchu. Základem maximálního využití živin, ale i podpory trávení a metabolismu, je jíst pomalu, každé sousto přežvýkat a mít při jídle klid.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě