• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Hormony, které ovlivňují váhu

Hubnutí je komplexní proces, který v sobě zahrnuje několik důležitých bodů, které jej ovlivňují. Prvním je kvalitní a vyvážená strava, druhý je aktivní pohyb a třetí jsou onemocnění, genetika a hormony. První dva body víme ovlivnit, ale při třetím to není tak jednoduché. Onemocnění ani genetiku ovlivnit neumíme, ale hormony alespoň z části hej. Zjistěte jak hormony ovlivňují váhu a jak je dokážete ovlivnit vy.

Tyto hormony za to mohou

  • Inzulín

Inzulín je tvořen v pankreatu a jeho úkolem je regulace hladiny cukru v krvi. Při poruchách v jeho vylučování dochází k známému civilizačnímu onemocnění – cukrovce. Tento pankreatický hormon odpovídá za zvýšené pronikání glukózy do tkání, snižuje zvýšený krevní cukr, přeměňuje glukózu a bílkoviny na tuk a usměrňuje ukládání tuku do tukových buněk. V praxi to vypadá tak, že když se najíme, slinivka začne vylučovat inzulín, který následně vychytává glukózu z krve a ukládá ji do buněk ve formě glykogenu nebo jako tuk. V první řadě se ukládá jako glykogen, který je přímou energií pro naše svaly, ale pokud je glukózy nadbytek, přeměňuje ji na tuk.

Velmi často dochází k tomu, že buňky se stanou vůči inzulínu rezistentní, což znamená, že slinivka tvoří nadbytek inzulínu a ten ukládá glukózu spíše ve formě tuku. Může za to nadměrný příjem kalorií, tuk na břiše, málo fyzické aktivity a stres. Podle mnoha studií bylo dokázáno, že lidé s inzulínovou rezistencí mnohem pomaleji hubnou. Na to je vhodné změnit stravu a poradit se s lékařem. Pozor, při neléčené inzulínové rezistenci často dochází ke rozvoji cukrovky.

  • Estrogen

Hlavní ženský hormon, který je důležitý pro správnou funkci reprodukčního systému a rovněž pro funkci mozku, srdce, kostí a zdravou pleť. Kromě toho, že je vytvářen buňkami v těle, přijímáme ho i z venku ve formě hormonální antikoncepce, pesticidů, plastů nebo z přidaných látek v potravě. Proč je jeho normální hladina důležitá? Estrogen se podílí na snížení hladiny inzulínu, zvýšení tvorby dobrého cholesterolu (HDL) a snížení tvorby špatného cholesterolu (LDL). Pro nás je důležitý i proto, že vytváří pocit sytosti a udržuje dostatečnou hladinu energie.

Pokud nastane porucha v jeho vylučování, nastává přesně opačný proces a dochází k nabírání na hmotnosti. Nerovnováha vzniká nejen přijímáním exogenního inzulínu ale i nadbytečným stresem, endokrinním onemocněním a nadměrnou fyzickou zátěží. Do správné rovnováhy ho dostanete odstraněním výše zmíněných věcí, ale i bylinkami jako je šalvěj nebo hloh.

  • Hormony štítné žlázy

Štítná žláza je velmi důležitá žláza, která vylučuje několik tělu potřebných hormonů – tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Ty se podílejí na hospodaření s vápníkem, regulaci metabolismu a spolupodílejí se na všech pochodech v organismu. Pro správnou funkci této žlázy je potřebný jód a právě proto dnes najdete v obchodech jódovanou sůl. Při nedostatečné funkci štítné žlázy se vyskytuje buď náhle hubnutí nebo naopak, zvýšené přibírání a to v případě, že je snížena aktivita žlázy. Obě poruchy se musí léčit pomocí léků nebo chirurgicky. Abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, pravidelně doplňujte do těla zinek, jód a vitamín D. Jód v mořských rybách, v řasách, fenykly, kravském mléce, vejcích a v hrozně. Zdrojem vitamínu D jsou také ryby, maso a vejce, ale větší část se tvoří v těle, k čemuž je třeba sluneční záření.

  • Melatonin

Melatonin je zajímavý hormon, který je vylučován epifýzou během spánku, přesněji během spánku ve tmě. Je totiž velmi citlivý na světlo, takže pokud pracujete na směny a zvyknete spát i přes den, můžete počítat s tím, že ho budete mít méně. S tím do určité míry souvisí i naše oblíbené telefony, do kterých zvykneme dívat těsně před usnutím. Melatonin totiž ovlivňuje i kvalitu spánku, která je v takovém případě snížena a my se ráno budíme unavení. Přirozeně se tvoří v našem těle, ale najdeme ho i v rajčatech, vlašských ořechách, mandlích, bobulovinách a v mléce.

I když se přímo nepodílí na hubnutí nebo přibývání, má na něj vliv. Výzkumy potvrzují, že pokud máme kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek, jsme nejen aktivnější ale i lehčí hubneme. Takže, pokud spíme málo, při zapnutém televizoru nebo pouze během dne, můžeme očekávat sníženou tvorbu melatoninu a s tím spojené přibírání.

  • Leptin

Známější také jako hormon sytosti, spolupracuje se všemi výše zmíněnými hormony. Výsledkem toho je vnímání pocitu jak moc jsme hladoví, jak rychle spálíme přijaté kalorie a také určují osud kalorií – ať se spálí nebo uloží. Při správném fungování je pro nás leptin mimořádně důležitý, protože dokáže snižovat tukové zásoby a naopak, při poruše, máme pocit neustálého hladu. Leptin se tvoří v tukových buňkách, což znamená, že čím více jich máte, tím více je leptinu. To ale neplatí. Bohužel, při nadměrném množství leptinu se i na něj, tak jak tomu je u inzulínu, stávají buňky rezistentní.

Jak je udržet ve správné rovnováze?

Na to, abyste udrželi správnou rovnováhu těchto hormonů je v první řadě důležité dodávat tělu potřebné látky. Takové, které podporují správnou funkci žláz, které tyto hormony vylučují. Kromě toho je vhodné vyhnout se nadměrnému stresu a přidat do života trochu pohybu. Nezapomeňte ani na kvalitní spánek a omezte alkohol a cigarety. Pokud dokážete tyto věci změnit, alespoň z části, neměli byste mít absolutně žádný problém zhubnout.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě