• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Guarana a její účinky na snížení hmotnosti a vitalitu

Guarana

Guarana, známý stimulant vitality a energie, ale také důležitý prostředek k udržení zdravého metabolismu. Za tímto názvem se skrývá liánovitá rostlina z Amazonie, která obsahuje mimo jiné i známý kofein. Jak ji využívá eSlim k hubnutí?

Charakteristika guarany

Paulínie nápojová, což je oficiální název guarany, je popínavý keř původem z Jižní Ameriky. Jedná se o rostlinu, jejíž semena obsahují látku pastovité konzistence. Tato látka má povzbuzující účinky a obsahuje 6 % kofeinu, více než čaj nebo káva.
V lidském těle působí guarana stimulačně i jako afrodisiakum:

 • má povzbuzující účinky na centrální nervovou soustavu a vitalitu
 • potlačuje únavu, zvyšuje vitalitu a podporuje mozek a mozkové funkce
 • má pozitivní vliv i na srdce, krevní oběh a působí i proti bolesti
 • je vhodná také na nervové vypětí, proti depresím a při zátěži

Co se týče názvu guarana, ten je odvozen od indiánského kmene Guaraníů. Samotná guarana má hořkou, adstringentní chuť a kávovitou vůni. Používá se jako přísada do nápojů, lze koupit i tablety či prášek s jejím obsahem, přičemž vstřebávání je postupné.

Účinky guarany

Přípravek eSlim obsahuje guaranu v podobě extraktu a to zejména pro její účinek na látkovou přeměnu, trávení a optimální tělesnou hmotnost. Není to však jediná oblast, kde má guarana vliv, naopak staletí zkušeností ukazují, že má mnohem širší dopad.

Mezi nejvýznamnější účinky, které v organismu má, patří:

Zlepšení metabolismu tuků: Stimulační účinky guarany se projevují v tom, že pomáhá na metabolismus tuků. To redukuje jejich množství a snižuje ukládání v těle, čímž se zmenšují jejich zásoby. Méně tuků zároveň prospívá také na zdravější srdce a na krevní oběh.

Na hubnutí a lepší trávení: Co se týče hubnutí, kromě snížení ukládání tuků působí guarana celkově na zrychlení metabolismu a zlepšení trávení. Výsledkem je udržování optimální hmotnosti a lepší spalování přijatých kalorií.

Povzbuzení a zvýšení energie: Pokud se cítíte unavení nebo bez energie, právě guarana vám může pomoci na celkové povzbuzení. Zmírňuje ospalost, fyzické a psychické vyčerpání, dodává tělu energii a její účinek trvá oproti kávě nebo čaji mnohem delší dobu.

Zlepšení psychické vitality a výkonnosti: Pokud cítíte nedostatek psychické výkonnosti, máte problémy s depresí nebo větší psychickou zátěží, guarana vám může pomoci. Podporuje činnost mozku, paměť a kognitivní schopnosti a zlepšuje náladu.

Podpora imunity a rekonvalescence: Guarana pomáhá k normální činnosti imunitního systému. Hodí se i tehdy, máte-li zvýšenou teplotu, horečku nebo problémy se zánětem močových cest. Po překonání těchto problémů podporuje rekonvalescenci.

Zmírnění bolestí: Pokud vás trápí bolesti hlavy nebo svalstva, guarana může přispět k jejich zmírnění a to právě přes působení na centrální nervovou soustavu. Speciálně u žen má význam i pro zmírnění menstruačních bolestí a snížení jejich intenzity.

Guarana vs. ostatní stimulanty a jejich porovnání
Guarana patří mezi stimulanty, podobně jako například káva nebo čaj. Obsahuje velké množství antioxidantů, z pohledu obsahu kofeinu je dokonce jeho nejlepším zdrojem. Oproti ostatním stimulantům má několik plusů i specifických vlastností.

Zde je jejich srovnání se zaměřením na složení látek:

 • semena guarany obsahují až 6 % kofeinu, což je 3 krát více, než semena kávy, přičemž kofein se vstřebává postupně a působí delší dobu
 • totéž platí i pro theofylin, látku, kterou lze nalézt například v zeleném čaji, i zde je jí více a její účinek je delší, jelikož se uvolňuje delší dobu
 • dále zde jsou teobromin stimulující srdce a krevní oběh a vitamín C, známý stimulant imunity, který pomáhá i ke zvýšení energie

Užívání, kontraindikace a předávkování guaranou

Pokud jde o užívání guarany, většinou je doporučená denní dávka maximálně 1000 mg ve formě extraktu. Taková dávka obsahuje zhruba 100 mg kofeinu. Máte-li potíže se srdcem, tlakem či tepem, může jít o kontraindikace a poraďte se s lékařem.

Co se týká možných rizik při předávkování, patří sem:

 • nespavost, zrychlení tepu a zvýšení tlaku a nadměrné pocení
 • zažívací potíže a zažívací problémy, objevit se mohou i průjmy
 • neklid, podrážděnost, nesoustředěnost, třes rukou a hyperaktivita
 • objevit se mohou potíže speciálně u lidí se žaludečními vředy a užívajícími léky na ředění krve

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Guarana je známá v nápojích, energetických potravinách i v samostatné formě, například přes výživové doplňky. Její použití je velmi široké a stále populárnější. To s sebou přináší otázky praktického typu, ať už se jedná o její účinky, působení nebo užívání.

Zde jsou ty dotazy, které se ve veřejnosti objevují nejčastěji:

Opravdu mi pomůže guarana na hubnutí a za jakou dobu?

Ano, guarana vám může pomoci snížit nadváhu a zhubnout, zejména zrychlením bazálního metabolismu, působením na tuky a celkovou podporou trávení. Účinek však nečekejte do několika dní, naopak působení musí být dlouhodobé a každý den.

Proč se používá její extrakt i navenek a v kosmetice?

Kromě vnitřních účinků má tato rostlina a látky v ní obsaženy i pozitivní vliv navenek. Využívají se tak zejména její antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, stejně tak antioxidační působení, tedy zpomalení předčasného stárnutí buněk.

Jsou nějaké negativní či nežádoucí účinky guarany?

Pokud budete dodržovat doporučenou dávkování, nic negativního by vám hrozit nemělo. Výjimkou jsou lidé, kteří mají žaludeční vředy, ty by mohly být podrážděné. Pozor je třeba si dát i tehdy, trpíte-li arytmií srdce nebo máte nekontrolovaný vysoký tlak.

Jak je to v případě těhotenství nebo kojení?

Užívání guarany je u těhotných nebo kojících žen nevhodné, jelikož by mohlo dojít k podráždění nervové, trávicí a kardiovaskulární soustavy. Látky, které guarana obsahuje, by mohly mít negativní vliv i na plod nebo na novorozence.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě