• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Chilli extrakt na hubnutí a trávení

Důležitou součástí složení tablet eSlim je i extrakt chilli obsahující látku kapsaicin. Tato látka je zodpovědná v surové formě za štiplavost, ale v první řadě na zlepšení trávení a celkově metabolismu. To je také důvodem, proč se používá v mnoha přípravcích.

Charakteristika chilli

Chilli papričky, někdy nazývané také chilli papričky nebo feferonky, jsou plodem exotických druhů křovitých paprik. Kromě toho, že se využívají ve formě koření, mají pozitivní vliv i na trávicí soustavu a to díky látce zvané kapsaicin.

Chilli a kapsaicin mají v organismu několik důležitých funkcí:

 • aktivují speciální receptory v trávicí soustavě zaměřené na pálení
 • ovlivňují zvýšení krevního oběhu a prokrvení tkání v těle
 • stimulují sekreci žaludečních šťáv, čímž podporují trávení a metabolismus
 • mají dezinfekční účinky, zejména na některé parazity v trávicí soustavě

Na světě existuje několik druhů chilli papriček, nakolik se pěstují prakticky ve všech zemích tropického a subtropického pásma od Japonska až po Mexiko. Extrakty z chilli se využívají nejčastěji v přípravcích na podporu trávení a v přírodních afrodiziaka.

Účinky chilli

Chilli papričky se konzumují tak v surové formě, tak ve formě tablet či jiných výživových doplňků. Zatímco v surové formě musíte překonat pálení, pokud jde o extrakt z chilli v hotovém přípravku, zde víte využít pozitivní účinky kapsaicinu bez jakýchkoliv rizik.

Pro lidské tělo mají chilli a kapsaicin několik benefitů:

Podpora snižování hmotnosti: Tento účinek je z pohledu tablet eSlim nejdůležitější a je dosaženo stimulací žaludeční sekrece. Výsledkem je zvýšení rychlosti metabolismu a podpora zažívání, což vede k hubnutí a ke snížení celkové hladiny tuku.

Snížení spotřeby kalorií: Kapsaicin může mít podle některých vědeckých výzkumů i na regulační funkci na kalorie přijímány v potravinách. Užití této látky totiž mělo v některých případech vliv i na redukci zkonzumovaných kalorií z jídla.

Zlepšení zdravého trávení: Chilli papričky podporují nejen zrychlení metabolismu, ale i zlepšení zdraví trávicí soustavy a její funkčnosti. Jednak pomáhají na pravidelnou stolici, zároveň také dezinfikují střeva a udržují tak zdravou střevní mikroflóru.

Zlepšení cirkulace krve: Dalším pozitivním účinkem je vliv na kardiovaskulární systém, konkrétně na lepší krevní cirkulaci. To má následně pozitivní vliv na křečové žíly, trombózu, srdeční činnost, aterosklerózu a prevenci před srdeční arytmií.

Zvýšení imunity a prevence: Chilli papričky jsou považovány za velmi dobré přírodní antibiotikum, pokud se to tak dá říct. Díky kapsaicinu pomáhají na infekce týkající se například i dýchací soustavy a zlepšují průběh akutních zánětů dýchací soustavy.

Podpora sexuálního zdraví: V neposlední řadě je chilli využívány pro své stimulační účinky na prokrvení pohlavních orgánů i jako afrodiziakum a na podporu sexuálního zdraví. Využívá se především v případech zlepšení stavu erekce u mužů.

Druhy chilli a obsažené účinné látky

Chilli papričky se pěstují ve více odrůdách a druzích. Mohou mít různé stupně zralosti, od čehož je závislá i barva od žluté až po krvavě červenou. Typicky jde o malé papričky podlouhlého tvaru, umletý prášek z nich se nazývá i kajenský pepř.

Z hlediska složení obsahují chilli papričky tyto druhy účinných látek:

 • kapsaicin, který patří mezi kapsaicinoidy, přičemž jde o rostlinný alkaloid zodpovědný za většinu pozitivních účinků chilli v těle
 • vitamíny a minerály, konkrétně jde o vitamín C, draslík a železo, zejména vitamín C je důležitý na hubnutí pro podporu L-Karnitinu
 • flavonoidy a karotenoidy, které mají pozitivní vliv na imunitu a vitalitu, v případě karotenoidů jde io velmi účinné antioxidanty

Konzumace a předávkování chilli

Chilli můžete užívat ve formě surových papriček, nejčastěji buď zcela nebo ve formě prášku, případně si víte na trhu vybrat několik volně dostupné přípravky s jejich obsahem. Množství zkonzumovaných chilli papriček závisí i na reakce organismu na kapsaicin.

Vyvarovat se třeba zejména nadměrné konzumaci, kdy nastupují nežádoucí účinky:

 • z pohledu kapsaicinu je léčebný efekt dosažený při dávce 1200 mg za týden
 • v surové formě je překážkou pálivost, což se projeví pocity štípání
 • při předávkování hrozí vášně poškození sliznice hrtanu a žaludku
 • v extrémních případech se mohou objevit nevolnost a poruchy srdeční činnosti

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Zdravý vliv chilli papriček a kapsaicinu, stejně jako možnosti konzumace a užívání, jsou předmětem častých diskusí a otázek. Právě využití chilli na podporu trávení a metabolismu totiž naráží na některé praktické problémy.

Zde jsou odpovědi na nejčastější otázky související s touto problematikou:

Jaká je ideální konzumace chilli papriček?

Ideálně by měl člověk na podporu metabolismu a trávení přijmout 3 g chilli papriček za den. Toto množství odpovídá takovému obsahu kapsaicinu a dalších účinných látek, které by vám dokázali viditelně pomoci s efektivním snížením tuku a tělesné hmotnosti.

Jaká je ideální konzumace chilli papriček?

Ideálně by měl člověk na podporu metabolismu a trávení přijmout 3 g chilli papriček za den. Toto množství odpovídá takovému obsahu kapsaicinu a dalších účinných látek, které by vám dokázali viditelně pomoci s efektivním snížením tuku a tělesné hmotnosti.

Je dlouhodobá konzumace chilli nebezpečná?

Ne, důležité je však odhadnout správnou denní dávku a vyhnout se některým interakcím, které může užívání kapsaicinu způsobit. Mezi ně patří typicky problémy s krevním tlakem, podráždění nebo vředy na sliznici žaludku či hemoroidy.

Mají všechny druhy paprik a papriček vliv na trávení a metabolismus?

Ne, účinky na rychlejší metabolismus, hubnutí a zlepšení trávení mají jen chilli papričky. Klasické a běžné typy paprik sice obsahují například vlákninu, která je také důležitá pro trávení, ale nepomohou vám se snížením hmotnosti.

Jsou lépe syrové papriček nebo extrakt ve formě tablet?

Pokud jde o efektivitu využití chilli na snížení hmotnosti a pohodlí při konzumaci, nejlepší volbou je forma speciálního extraktu v tabletách. Důležité však je, aby přípravek obsahoval i jiné látky a složení bylo komplexnější.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě