• eSlim® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Kofein na hubnutí a vitalitu

Kofein zná většina lidí jako stimulant nervového systému, který zvyšuje pocit energie a zlepšuje koncentraci. Málokdo však ví, že tato „legální droga“ je zároveň skvělým prostředkem na zrychlení metabolismu a efektivnější spalování tuků.

Charakteristika kofeinu

Kofein patří z biologického hlediska mezi stimulanty, které ovlivňují nervovou soustavu. Má povzbuzující účinky a celkově zrychluje organismus, což se projeví i na vyšším výkonu. V tabletách eSlim tvoří důležitou součást složení.

V lidském těle působí kofein ve více systémech a soustavách:

 • asi nejznámější je jeho stimulující mechanismus na celý nervový systém
 • kofein stejně tak ovlivňuje hormonální soustavu, zejména vylučování melatoninu
 • působí také na krevní oběh a kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní tlak
 • má také funkci v rámci silové výkonnosti svalů, což využívají sportovci

Z pohledu hubnutí je kofein stimulantem metabolismu a jeho urychlovačem, což působí i na rychlejší a efektivnější spalování tuků. Při běžném přijetí kofeinu ve formě nápojů nebo jídel je ale tato funkce pouze krátkodobá a postupně na ni vzniká rezistence.

Účinky kofeinu

Nejznámějším účinkem kofeinu je jeho působení na zvýšení koncentrace a psychického výkonu. To je jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé pijí kávu s obsahem kofeinu. Tato látka má ale svůj význam iz hlediska podpory spalování tuků a snižování hmotnosti.

Kofein přináší pro náš organizmus několik zajímavých účinků:

Zrychlení metabolismu a spalování tuků: Prvním účinkem je působení právě v oblasti metabolismu. Kofein je totiž univerzálním stimulantem, což znamená, že zrychluje i metabolismu a pomáhá i jako spalovač tuků. To je důvod, proč je v tabletách eSlim.

Povzbuzení nervového systému: Druhým známým účinkem je povzbuzení fungování nervového systému. To se projeví zrychlením reakcí, zvýšením koncentrace a soustředění, zvýšením pocitu euforie a také oddálením pocitu únavy a potřeby spánku.

Podpora vylučování a trávení: Ačkoli tato látka rozhodně nepatří mezi známé diuretika, má mírně močopudný účinek, čili pomáhá na zvýšené vylučování vody z těla. Stejně tak urychluje i práci střev, což se projeví intenzivnějším trávením a hlavně vylučováním.

Zlepšení krevního oběhu: Kofein využívají i sportovci a to právě pro jeho účinek na kardiovaskulární systém a sekundární i na svalové tkáně. Látka má totiž účinek na rozšíření cév, zrychlení tepu a lepší prokrvení a uvolnění svalstva.

Vliv na hormony: Dalšími zajímavými účinky kofeinu patří i jeho vliv na tvorbu a hladinu některých hormonů. Působí například proti uvolňování melatoninu, což je známý „spánkový hormon“, ale také inzulínu, který zas má vliv na využívání energie z tuků.

Podpora sportovního výkonu: Kofein je možné využít i ke zvýšení sportovní výkonnosti a to při různých typech fyzické aktivity. Pomáhá tak na zlepšení dlouhotrvajícího a vytrvalostního fyzického výkonu, jakož i při výkonech vyšší intenzity s přestávkami.

Výskyt kofeinu v potravinách

Kofein je látka, která se v přírodě vyskytuje ve více rostlinách a bylinách. Nejznámější jsou semena kávovníku, z nich se potom dostává přes kávové boby při pražení kofein i do kávy. To však zdaleka není jediná možnost, jak se k této látce dostat.

Mezi rostlinných externích zdrojů kofeinu jsou nejznámější tyto:

 • kakaovník, konkrétně kakaové boby, což znamená, že i běžné kakao obsahuje kofein, konkrétně 13 mg na 100 gramů kakaa
 • čajovník, což je druh listnatého keři, velmi známý je například čajovník čínský pěstovaný v tropech, jehož listu se používají na vaření čaje
 • Paulinie nápojná, nazývaná také guarana, která roste na území Jižní Ameriky, její semena obsahují dokonce více kofeinu než kávovník a čajovník

Užívání, nedostatek a předávkování kofeinem

Lidský organismus kofein nutně ke svému fungování nepotřebuje, jeho nedostatek se proto neprojevuje žádnými symptomy. Přiměřené množství kofeinu pro zdravého dospělého člověka je od 200 do 300 mg, závisí to i na době užívání a návyku organismu.

Nadměrně vysoká dávka kofeinu, obvykle kolem 600 až 800 mg, může naopak způsobit:

 • nespavost nebo spánkové problémy a to nejen okamžitě, ale i dlouhodobě
 • podrážděnost, nervozitu a neklid, což se projeví na chování vůči okolí
 • žaludeční problémy, zažívací problémy a nadměrné odvodnění
 • kardiovaskulární potíže, bušení srdce a přílišné svalové napětí

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Jelikož kofein patří mezi nejznámější a nejvíce využívané „legální drogy“, je tato látka předmětem otázek a diskusí poměrně často. Její bohaté využití tak v oblasti sportovních i mentálních výkonů je důvodem zájmu o její účinnost v praxi.

Toto jsou nejčastější otázky a odpovědi na ně, které souvisí s tématem kofeinu:

Pomáhá pravidelné pití kávy na hubnutí?

Pití kávy má sice účinky na metabolismus a jeho zrychlení, přímo na hubnutí ale káva sama o sobě nepomáhá. Kofein je pouze jednou z více složek s vlivem na trávení a jeho účinky se nejlépe využijí v kombinaci s jinými látkami. Tak, jako v tabletách eSlim.

Má kofein i nějaké negativní účinky?

Nadměrné užívání kofeinu způsobuje již zmíněné problémy s nespavostí či podrážděností. U některých lidí může však také běžná dávka látky vyvolat bolesti žaludku, bušení srdce, třes rukou a vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Může se látka konzumovat i dlouhodobě a ve vyšším množství?

V zásadě ano, avšak po čase nastává v organismu kofeinová rezistence, čili je třeba zvyšovat dávku k dosažení původního motivačního účinku. Konzumace je ale bezpečná, smrtelná dávka kofeinu je až kolem 100 šálků kávy za den.

Kdy a za jakých podmínek omezit přijímání kofeinu?

Pokud se u vás vyskytnou příznaky předávkování nebo negativní účinky, je třeba omezit přijímání kofeinu. Problémem jsou i některá antibiotika nebo doplňky výživy s obsahem Echinacei. Tabletky eSlim jsou z tohoto pohledu bezproblémové.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikované

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

při doručení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě